Pokojová Hortenzie

Hortenzie jsou velmi oblíbené nejen na zahradě, ale také v bytě, kde je pěstujeme jako pokojové rostliny
Pokojová růžová Hortenzie, foto HKK

Hortenzie jsou velmi oblíbené nejen na zahradě, ale také v bytě, kde je pěstujeme jako pokojové rostliny. Pokojová Hortenzie má kompaktní kultivary se sytě zelenými listy a velkými květenstvími. Jak se o pokojovou hortenzii správně starat, aby nám dlouho vydržela a nestala se z ní záležitost pouze několika týdnů? Trochu práce s ní mít budeme, ale odměna za to stojí.

Hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla) pochází z Japonska, kvete bohatými koulemi plných drobných květů modré, bílé, purpurové, červené nebo růžové barvy. Ve své domovině dosahuje výšky až čtyř metrů, u nás okolo metru, ale pokojové hortenzie bývají vysoké 30-60 centimetrů. O zahradních hortenziích píšeme ZDE.  Pokojová hortenzie v bytě kvete na jaře, kdežto zahradní až v létě. Latinský název Hydrangea naznačuje, že si rostlina potrpí na množství vody.

Stanoviště

Modrá pokojová Hortenzie, foto HKK

Pokojovou hortenzii umístíme na světlé až polostinné stanoviště, kam ale nedopadá přímé slunce. Místnost by neměla být příliš teplá, raději chladnější, a v době kvetení je ideální teplota do 18 °C. K přezimování hortenzie v květináči je nejvhodnější teplota do 10 °C a světlá místnost, ale jestliže v tomto období shodí listy, může přezimovat klidně i v málo osvětleném sklepě. Od ukončení vegetačního klidu v únoru ji musíme přemístit opět na teplejším a světlejším stanoviště. V létě je nejlepší umístit Hortenzii do zahrady na stinné a chladné místo.

Pěstování

Bílá pokojová Hortenzie, foto HKK

Pokojové hortenzie potřebují dostatek vody, kyselý substrát a chladnější místnost. Nesnášejí přeschnutí, pokud na zálivku zapomeneme, bude se rostlina jen těžko vzpamatovávat. Nikdy ale nezaléváme tvrdou vodou nebo vodou obsahující vápno, vybledly by jí listy. V zimě zaléváme jen aby půda nevyschla. V únoru začne Hortenzie opět růst. Pravidelně ji přihnojujeme hnojivem pro rododendrony nebo hnojivem s vysokým obsahem draslíku kvůli vybarvení květů. Odkvetlé květy odstraňujeme, podpoříme tím další kvetení. Každý rok na jaře rostlinu přesadíme. Bílé, růžové a červené kultivary sázíme do mírně kyselého substrátu, modré do kyselého. V květináči snadno udržíme modrou barvu květů vysokou kyselostí zeminy v rozmezí od 3,5 do 4,2. Sníží-li se kyselost, změní se i barva květů – místo modrých budeme mít modro-růžové nebo růžové. Aby květy byly modré, musíme kromě kyselosti půdy zajistit dostatek volně přístupných iontů hliníku, k čemuž se používá síran hlinitý, případně speciální hnojivo pro modré hortenzie.

Množení

Pokojovou hortenzii množíme vrcholovými řízky, které namočíme do růstového stimulátoru a zapíchneme do substrátu pro rododendrony.

Použití a přínos

Pokojová hortenzie je ozdobou každého interiéru. Navíc můžeme měnit barvu jejího květu změnou kyselosti půdy. V létě – během letnění – zase ozdobí naši terasu, balkon, nebo vchod do domu.

Přejít nahoru