Slané těsto na ozdoby

Malá Linda modeluje svícen ze slaného těsta
Ozdoby a dekorace ze slaného těsta, foto med

V předvánočním čase venku bývá nevlídně, děti se doma nudí a tak trochu zlobí. Můžeme je skvěle zabavit tvůrčí činností. Slané těsto na ozdoby se podobá modelíně, a tak s ním můžeme i pracovat. Takový upečený svícen, který děti vyrobí, určitě udělá radost rodičům nebo babičkám a dědečkům, kteří ho dostanou pod stromeček. Také může zdobit vánočně prostřený stůl.

Děti budou pyšné na to, že vytvořením  ozdob a dekorací ze slaného těsta přispěly k slavnostní vánoční výzdobě (další dekorace ZDE). Vyrobit jesličky a Marii s Josefem, nebo andělské bytosti, ovečky nebo věnečky s kytičkami ze slaného nebo z vizovického těsta je poměrně snadné, stačí, zvládnou to i děti, když jim připravíme potřebný materiál. Práce je podobná jako práce s plastelínou a až je to přestane bavit, můžou razítky z brambor potisknout vánoční balicí papír.

Slané těsto

Svícen, foto med

Ingredience: Těsto vyrobíme z půl kila mouky, čtvrt kila soli a necelého hrnku studené vody (podle toho, jak saje mouka). To je základ, s kterým se dá pracovat. Chceme-li výrobky barevné, těsto rozdělíme na díly a do každého přidáme trochu barvy – a buď potravinářské, nebo tempery apod. Je ale lepší pracovat s těstem přírodním, navíc nám nezbarví ruce. Výroba těsta: Mouku prosejeme, smísíme se solí, přilijeme vodu a uhněteme vláčné hladké těsto. Nemá-li správnou konzistenci – musí být asi jako tuhá plastelína – buď přidáme vodu, nebo mouku. Než z něj začneme modelovat různé figurky a ozdobné tvary, necháme ho půl dne odležet. Dobře propracované těsto zabalíme do potravinářské fólie, v které ho necháváme i během práce (poté, co odebereme zpracovávaný kus). To proto, aby neosychalo. Když s ním nepracujeme, uchováváme ho ve fólii v chladničce. Pracujeme na lehce pomoučeném vále nebo na fólii či na papíru na pečení

Práce se slaným těstem

Copánek, foto med

S těstem zacházíme jako s plastelínou. Tvarujeme je, krájíme, pleteme, nastřihujeme, vytlačujeme, otiskujeme na ně různé předměty, propichujeme, ozdobujeme kořením. Nápady a šikovné ruce dokáží vytvořit krásné ozdobičky, svícny, zvířátka a figurky, anebo rovnou celý betlém.

  • Modelování – dlaněmi vyválíme tenký váleček, z něhož vymodelujeme další tvary. Stočíme-li dva proužky do sebe, získáme tvar provazu, z něhož tvoříme věnečky aj.
  • Copánky – ze tří válečků upleteme copánek, který dále tvarujeme. Copánky se hodí na výrobu věnečků, podkov, okrajů svícnů apod.
  • nastřihávání – základní tvar vymodelujeme prsty a detaily nastřiháváme malými nůžkami či nožíkem. Nastřihávání využijeme k tvorbě různých ryb, prasátek, oveček, ptáčků a dalších figurek.
  • Růže – růži uděláme z tence vyválených oválků, které nabalujeme na sebe kolem dokola, přičemž každý okvětný plátek vytvarujeme. První plátek je základní a stočíme ho do spirály, ostatní okvětní plátky přidáváme tak, že vycházejí 2 – 3 na obvod. Lepíme je vodou. Zespodu pak mírně seřízneme a přilepíme třeba na svícen.
  • Zdobení – hotové ozdoby figurky dozdobíme hřebíčkem a různým dekorativním nebo vonným kořením, ale použít lze i různé přírodniny, které najdeme venku – třeba do věnečku malou větvičku vřesu, borůvčí, suché laty apod. Připevníme je tak navlhčením vodou. Také můžeme figurky napíchnout na špejle.
  • Spojování – jednotlivé dílky k sobě připevníme tak, že spojované části potřeme studenou vodou. Ta v tomto případě funguje jako lepidlo.

Pečení

Růžička, foto med

Vytvořené věci opatrně přemístíme na pečící plech na papír na pečení) a pečeme, nebo spíš sušíme je na asi 50 °C tři až šest hodin (podle velikosti výrobků). Poté je potřeme žloutkem rozšlehaným s trochou mléka a upečeme v troubě na 160 °C dozlatova. V této fázi výtvory neustále hlídáme, protože stačí chvilka nepozornosti, a jsou spálené.

Sušení na radiátoru

Sušení na radiátoru zkrátí dobu pečení na pár minut (tedy asi 20). Jde o to, že výrobky na podložce postavíme na teplé radiátory a necháme je několik dní sušit. Pak následuje stejný způsob dopečení.

Uschování

Chceme-li zvýšit životnost výrobků ze slaného těsta, nastříkáme je ze všech stran bezbarvým lakem ve spreji (nebo je potřeme štětečkem). Do dalšího použití přechováváme v pevně uzavíratelných nádobách, do kterých se nedostanou potravinoví moli.

Přejít nahoru