Tapety a jejich použití

modrozlatá tapeta v pokoji
Tapety a jejich použití, foto archiv

Když už jsme dospěli k rozhodnutí, že náš byt nebo některý z pokojů nutně potřebuje vymalovat nebo vytapetovat, stojíme zase před volbou, čemu dát přednost, co je in. V podstatě se dá říct, že se v současnosti poměrně často malování kombinuje s tapetováním a navíc se doplňuje bordurami. Také různé polystyrénové napodobeniny štuků jsou stále v oblibě. Jaké tapety náš trh nabízí a jaké mají použití?

Tapeta kombinovaná s malbou, foto archiv

Než začneme s tapetováním (Jak tapetovat a Jak tapetovat – rohy, okna, vypínače), nebo malováním, musíme stěny i strop nejprve připravit. Jestliže je stará malba kompaktní, stačí, když ji umyjeme mýdlovým roztokem, aby zanikly ohlazené plochy a abychom odstranili mastná, zaprášená a špinavá místa, na které by nová malba nepřilnula. Jestliže se ale nátěr oprýskává nebo již tvoří několik vrstev, měli bychom ho odstranit. Na tom, jakou práci si dáme s přípravou místnosti před malováním, záleží i výsledek. Místnost pokud možno vyklidíme, zakryjeme také všechny povrchy, které později nechceme sáhodlouze a obtížně čistit.

Druhy tapet

Černobílá ložnice, foto med

Běžně používané

Papírové tapety. foto med
 • Tapety papírové a tapety s dřevními vlákny mají hladký potištěný papír po navlhčení ztrácí pevnost a může se snadno roztrhnout. Druhý typ obsahuje částečky dřeva. Tento levný druh často používáme k zakrývání nepříliš dokonalých povrchů. Dodává se v několika stupních hrubosti povrchu.
 • Duplexní papírové jsou vrstvené. Pracuje se s nimi lépe než s tapetami obyčejnými. Nabízejí se ve velkém množství vzorů, i ve sladěných odstínech.
 • Předklížené mají na rubové straně vrstvu suchého lepu. Ten se aktivuje tak, že namočíme každý pruh tapety do vodě a pak je již přitiskneme na stěnu nebo strop.
 • Papírové s textilními vlákny patří mezi nákladnější a dodávají se hlavně s tradičními vzory. Jejich původní určení – napodobení sametových tapet. V základním materiálu jsou vlákna z umělého nebo přírodního hedvábí, která procházejí až k rubu papíru a působí dojmem kobercového vlasu. Tapeta vyžaduje odborné pokládání.
 • Papírové s reliéfním povrchem mají různá provedení – od běžných vzorů po napodobeniny struktury zrnité omítky nebo cihel. Cena je tím vyšší, čím hlubší reliéf. Tyto tapety pokládají odborníci, a neodstranitelně drží.

Méně obvyklé

Tapeta s čínskými motivy, foto archiv
 • Vinylové mají na papírovém nosiči vinylovou vrstvu se vzory tištěnými vinylovými barvivy. Tento druh tapet se také dodává se strukturovaným povrchem, jsou jednobarevné a strukturou napodobují jiný povrch. S hrubou strukturou mohou imitovat obkládačky, sklo nebo kámen.
 • Plstěné s papírovou podložkou se používají k tlumení zvuku.
 • Hedvábné mají papírový podklad, Jsou přepychové a velmi drahé. Vyžadují, aby je pokládali odborníci
 • Vlněné, velurové a sametové mohou mít různou strukturu povrchu s různými druhy vazby a většinou se nabízejí v přírodních barvách.
 • Omyvatelné mají na povrchu průhlednou vrstvou plastu. Pokládka je snadná a čistíme je vlhkou houbou.
 • Sklovláknité jsou z bezalkalické skleněné příze. Profitují z výhod skleněných vláken – vynikají vysokou odolností proti mechanickému poškození a otěru, zvyšují požární odolnost interiéru, jsou omyvatelné, paropropustné a vytvářejí prostředí vhodné i pro alergiky. Nové plastické tapety mají certifikát pro 10 vzorů, ale vyrábějí se i hladké. Povrchová úprava má omyvatelný nátěr. K lepení se používá speciální lepidlo.

Tapety z přírodních materiálů

Tapeta pro děti, foto archiv
 • Tapety z travin se ručně vyrábějí na Dálném východě a působí velmi originálním dojmem.
 • Korkové mají různé odstíny hnědé barvy. Tento materiál se často používá jako náhrada korkových obkládacích desek.
 • Textilní tapeta s papírovým podkladem se prodávají v rolích nebo v metráži. Různobarevné Essenské jutové mají papírovou vrstvu .

Moderní

Zlatá tapeta s kovem, foto archiv
 • Vliesová tapeta patří na trhu k novějším a jedněm z nejlepších. Jsou omyvatelné, stálobarevné, mohou mít jemnou povrchovou úpravu, která je příjemná, jak na dotek tak na pohled a lépe se s nimi pracuje než s papírovými tapetami. Navíc jsou výbornou tepelnou a zvukovou izolací. Tapetování je díky nim daleko snadnější než kdy předtím. Lepení vliesové bytové tapety na stěnu již nevyžaduje nanášení lepidla na tapetu, ani následné proložení tapet a provlhčení. Lepidlo nanášíme na stěnu, poté nalepíme tapetu, a pokud někde zůstanou bubliny, zlehka je vytlačíme válečkem nebo měkkým hadříkem od středu k okrajům stromečkovými pohyby.
 • Tapety s kovovým povrchem mají na papírovém nosiči vrstvu kovové fólie. Jsou určené pro náročnou klientelu.

1 názor na “Tapety a jejich použití”

 1. Dianka

  Dobrý den,mohla bych se zeptat kde bych mohla koupit tu duplexní tapetu.. černou s bílým a růžovým peřím?:)Je strašně pěkna a hodila by se mi do obýváku.Kdyžtak mi napiště na můj email nebo pošlete aspoň odkaz.Děkuju

Diskuse uzavřena.

Přejít nahoru