Škola pletení – základy

Návod, jak plést t příze, základy
Škola pletení, foto med

Začátečníkům může škola pletení připadat velmi složitá, ale opak je pravdou. Potřebujeme se naučit jen dva základní pohyby pro pletení hladce a obrace. Jakmile se tyto pohyby takzvaně zautomatizují, nemusíme na pletení ani nijak zvlášť myslet. Potom už zvládneme během něj i třeba koukání na televizi a po několika pořadech máme elegantní šálu, jednoduchou sukni a později i hřejivý svetr nebo teplé šaty.

Dráty na pletení, foto med

Nejprve si musíme opatřit pletací přízi a jehlice. Příze na pletení dostaneme většinou v galanterii v nejrůznějších barvách a sílách vláken. Můžeme mít buď čistou vlnu nebo mohér, které jsou nejteplejší, akryl také, až po umělá a směsová vlákna nebo i bavlnu. Příze se dělí podle síly na lehké, střední a těžké a podle počtu vláken, ze kterých je pramen upleten. Základní příze je středně silná vlna ze čtyř vláken.

Jehlice a háčky

První krok nahazování ok, foto med

Nejčastěji používané jsou jehlice s jedením hrotem, průměr od dvou do deseti milimetrů a mohou být z kovu, dřeva i z plastu. Jehlice o dvou hrotech používáme například na pletení ponožek nebo čepic. Protože pracujeme celkem s pěti jehlicemi, vyžaduje tato práce již určitou zručnost. Kulaté jehlice jsou spojené umělým vláknem a pleteme na nich větší kusy tvaru roury. Na nich upleteme i naši sukni. Háček využijeme k spojování jednotlivých dílů k sobě, případně ho použijeme k zachycení oka, které nám nechtěně uteče.

Jak se plete

Druhý krok nahazování ok, foto med

Technicky pleteninu získáváme tak, že tvoříme oka, která přehazujeme z jedné jehlice na druhou. V podstatě nejsou žádná pravidla pro to, jak máme držet jehlice ani jak přízi, každý si nějaký základní postoj nakonec stejně vždy upraví podle toho, jak mu to vyhovuje.

Začátek

Oka tvoříme smyčkami. První oko uděláme jako utahovací smyčku rukou a navlékneme ji na jehlici (lépe dvě, aby první řada nebyla příliš utažená a pleteninu nestahovala).

1. Přízi odmotáme na dvojnásobek potřebné délky a na konci uděláme smyčku, kterou navlékneme na jehlici. Od smyčky teď vedou dva konce – jeden kratší dvojitý, druhý z klubíčka jednoduchý.

Třetí krok nahazování ok, foto med

2. Uchopíme do levé ruky tak, že dvojitý konec vede přes palec, jednoduchý přes ukazovák a spojené příze vedou zavřenou rukou z dlaně ven. Špičku jehlice provlékneme pod přízí mezi palcem a ukazovákem a pravou rukou obmotáme dlouhý konec kolem jehlice.

3. Protáhneme jehlicí přízi dopředu pod napjatým vláknem. Levou rukou přitom utahujeme vyrobené oko. Opakujeme, dokud nezískáme požadovaný počet ok.

Žerzej neboli hladce, obrace

Tento druh pletení je základní a nejužívanější vzor. Děláme ho tak, že jednu řadu pleteme hladce a druhou obrace. Tak vzniká hladká lícová a hrubá rubová strana.

Jedna řada hladce, druhá obracežerzej, foto med

Postup obrace

V pravé ruce držíme pracovní jehlici, v levé jehlici s nahozenými oky. Okolo ukazováku levé ruky omotáme lehce přízi a postupněji uvolňujeme. Pravou jehlici zapíchneme zepředu do prvního oka na levé jehlici. Špička pravé jehlice je za levou. Omotáme přes ni zepředu přízi, posuneme ji dopředu a protáhneme ji zpátky pod levou jehlicí. Tak vytvoříme oko. Oko stáhneme z levé jehlice, nabereme je na pravou. Takto upleteme všechna oka v řadě.

Postup hladce

Pletení hladce, foto med

Přízi vedeme před prací přes pravou jehlici. Zapíchneme špičku pravé jehlice zprava doleva do následujícího oka na levé jehlici. Obmotáme přízi okolo špičky pravé jehlice a vedeme ji přitom zprava doleva mezi oběma špičkami a zezadu dopředu pod pravou jehlicí. Stáhneme špičku pravé jehlice dolů za levou a stáhneme nové oko na pravou jehlici. Tak upleteme celou řadu.

Ujímání ok a přidávání ok

Přidávání ok, foto med

Ujímání znamená splétání ok dohromady. Dělá se to většinou na začátku nebo na konci řady. Jehlici zapíchneme zleva doprava do posledních dvou ok a spleteme je. Tím vznikne zešikmení. Splétáme-li oka v pravidelných rozestupech v určitých řadách, pleteninu zužujeme. Přidáváním ok pleteninu rozšiřujeme. Na začátku každé řady sejmeme jedno oko bez upletení na pravou jehlici a další oko upleteme. Levou jehlici zapíchneme do sejmutého oka a stáhneme ho přes upletené oko a přes špičku jehlice. Na konci řady sejmeme předposlední oko, upleteme poslední a přetáhneme sejmuté oko přes upletené.

Zakončení

Práci zakončíme tak, že spleteme postupně všechna oka. Hladká bychom měli zakončit hladce a obrace pletená oka obrace. Způsobů ukončování je více. Nejjednodušší je prostě první dvě oka splést, spletené oko vrátit zpět na levou vidlici a s ním splést další sousední oko. Opět vrátit a pokračovat, dokud nám nezbude poslední oko. To ještě jednou protáhneme, dost ho zvětšíme a prostřihneme. Druhý konec pak utáhneme.

Přejít nahoru