Sedáky do křesla

Nový sedák do křesla, foto archiv

 Vybereme pevnou látku, například dekorační bavlnu, která se snadno udržuje a dobře drží tvar. Její vzor i barva by měly ladit s ostatním textilem v interiéru. Abychom si usnadnili vyjímání molitanu, ušijeme si nejprve na surový molitanový polštář jednoduchý potah z podšívkové látky. Hranatý polštář zesílíme a ozdobíme tím, že do švů všijeme tunýlky ze stejné látky, které protáhneme šňůrkou. Tunýlky našijeme na spodní i vrchní díl, to znamená, že budeme potřebovat dva. Délka každého odpovídá délce obvodu střihu, k němuž přidáme 5 cm na spoj.

Materiál a náčiní

Sedák, foto archiv

Připravíme si silný pěnový molitan, odpovídající množství látky na svrchní, spodní, boční díly a na tunýlek, šňůru do tunýlku, zip, průsvitný papír na výrobu střihu, ostrý nůž s dlouhou čepelí na řezání molitanu a základní šicí potřeby.

Tunýlek

Na ušití tunýlku použijeme proužek široký 2,5 až 3 cm potřebné délky. Přeložíme ho po délce napůl lícem k sobě, sežehlíme a sešijeme 6 mm od okraje. Do velké tupé jehly navlékneme dvojitou nit, kterou zajistíme na jednom konci tunýlku. Jehlu vsuneme dovnitř, protáhneme ji tunýlkem a vyjmeme na druhém konci. Tažením za nit obrátíme tunýlek lícem navrch. Chceme-li tunýlek zesílit, protáhneme jím šňůrku. Nitě z konců tunýlku odstřihneme a hrubé okraje přistehujeme dovnitř. Otvory pak úhledně sešijeme drobnými stehy.

Boční pruh

Šířka bočního pruhu bude odpovídat výšce molitanu s přidáním 3 cm na švy. Tento pruh ustřihneme v délce odpovídající délce tří stran molitanového polštáře. V místě čtvrté strany bude všit zip. Tento díl proto ustřihneme zvlášť, přidáme 3 cm na švy, podélně jej rozstřihneme a všijeme zip. Oba boční díly sešijeme. Potom je našpendlíme po obvodu molitanu a ujistíme se, že boční pás vložku obepne.

Pracovní postup

  1. Na střihový papír obkreslíme tvar sedací plochy. Tento tvar přeneseme na arch bílého papíru a vystřihneme.
  2. Střih položíme na molitan a obkreslíme jej fixem. Ostrým dlouhým nožem obkreslený tvar z molitanu vyřízneme.
  3. Střih našpendlíme na látku a ustřihneme horní a spodní díl s přidáním 1,5 cm na švy. Změříme obvod střihu.
  4. Ustřihneme 2 díly látky na boční pruh a podle výše uvedeného návodu do kratšího dílu všijeme zip. Díly sešijeme.
  5. Na horní a spodní díl potahu našijeme tunýlek. Boční a svrchní díl přiložíme lícem k sobě, našpendlíme a přišijeme.
  6. Rozepneme zip. Boční a spodní díl přišijeme lícem k sobě. Nastřihneme rohy. Hotový potah obrátíme na líc a vyžehlíme.
Přejít nahoru