Správné větrání proti plísni

plíseň na stěně
Větráním proti plísni, foto med

V chladném podzimu a v zimě, na rozdíl od teplejších letních měsíců, většinou výrazně omezujeme správné větrání bytu a snažíme se udržet doma co nejvíce tepla, už proto, že rozhodně není levné. Omezené větrání však může způsobit vážné problémy, mezi nimiž na čelním místě stojí plíseň, která nebezpečně ohrožuje naše zdraví. Správné větrání proti plísni je proto velmi důležité.

Máme-li v bytě původní okna, těsní většinou nedokonale, a nám sice teplo uniká, ale plísně se neobjevují. To proto, že místnost přirozeně větrá, a to i pokud topíme málo nebo vůbec a vlhko proniká dovnitř. Pokud jsme si ale nechali instalovat nová, dokonale těsná plastová okna či dřevěná eurookna bez mikroventilace, můžeme očekávat problémy: Teplý a vlhký vzduch z dokonale utěsněného prostoru nemá kam uniknout, tak se hromadí na chladnějších plochách, např. oknech, a podporuje vznik plísní.

Větrání, foto med

Kde se vlhkost bere

Vlhkost v interiéru vytvářejí lidé sami i běžnými aktivitami, jakými jsou například praní, vaření, sprchování a koupel, zalévání květin, sušení prádla. Koberce a různý bytový textil, ale třeba i dřevěné obložení a podlahy, do sebe volnou vlhkost absorbují, čímž se vlhkost trvale udržuje. Čím je jí v interiéru víc, tím větší je pravděpodobnost vzniku kondenzátu a následně i plísní.

Příklady tvorby vlhkosti

Člověk denně už jen tím, že dýchá a potí se, odpaří z těla mezi 1,5 až 3,5 litry vody. Pokud si napustíme plnou vanu vody, odpaří se asi tři čtvrtě litru, sprchováním dokonce až 2,5 litru. Vařením a činnostmi okolo něj vytvoříme okolo půl až jeden a půl litru páry za hodinu, sušením prádla asi čtvrt litru. Při zalévání každé květiny počítáme s tím, že se přibližně deci až dvě vody odpaří. Čtyřčlenná rodina odevzdá do vzduchu během jediného dne přibližně 14 litrů vody.

Správné prostředí

Otevřené střešní okno, foto Fan
  • Doporučená vlhkost v interiéru se pohybuje kolem 50 % a teplota by se měla standardně pohybovat v rozmezí 19 – 21 °C.
  • Každé ráno otevřeme všechna okna dokořán a pět minut byt větráme.
  • Vznikne-li větší množství vlhkosti, správné větrání provádíme i během dne.
  • V zimě raději větráme tak, že častěji otevřeme celé okna, než ventilací, jíž teplo utíká, aniž by se vzduch vyměnil. Při větrání vždy snížíme topení na minimum.
Přejít nahoru