Zazimování bazénu

Děti v bazénu
Nadzemní bazén, foto med

Na jaře jsme si pořídili bazén, užili jsme si ho letos dostatečně a co teď. Studená voda již k plavání nikoho neláká, hladina je pokryta navátým listím a dalšími nečistotami, jestli něco neuděláme, zimu bez újmy bazén nepřečká. Nastal čas jeho zazimování.

Řešit otázku zazimování bazénu, tedy čím ho budeme zakrýt, je nejlepší již při samotné stavbě. Pokud jsme tak neudělali, není třeba lamentovat, vyřešit se to dá i dodatečně.

Venkovní bazény

Celoročně krytý bazén, foto med

Díky vývoji izolačních skel se budují venkovní bazény typu zimních zahrad, dříve jen napojené na dům, ale skýtaly možnost do bazénu přímo projít. Později se bazény začaly prosazovat jako samostatné stavby a v posledních letech rostou jako houby po dešti. Vyvstal s tím i problém jejich zakrývání před znečištěním, a zejména ochranou v zimních měsících.

Letní plachta

Zakrytí bazénu, foto archiv

V sezoně k zakrytí bazénu slouží tzv. letní plachta, která v době, kdy bazén nepoužíváme, zabrání napadání nečistot do něj. Navíc pomáhá udržet teplo nastřádané během dne. Letní plachta však není určena na zazimování bazénu. Ani rolety a samonavíjecí systémy, které jsou pro manipulaci s letní plachtou velmi užitečné, nejsou v zimě k ničemu dobré. Uděláme lépe, když navíjecí systémy na zimu odmontujeme. Jsou náchylné na mrazová poškození (např. led mezi lamelami rolet).

Zimní plachta

Zakrytí bazénu, foto archiv

Zimní plachtu je neprůsvitná a tím kromě ochrany před listím a jinými nečistotami brání i průniku světla, které bez ohledu na zimu podporuje množení řas a mikrobů. Plachta je z husté síťoviny, jež zadrží nečistoty, ale propustí dešťovou vodu. Nemůže tedy dojít k nechvalně známým případům, kdy váha nahromaděné vody plachtu prolomila a poškodila. Na hladinu pod plachtu ze síťoviny se umísťují ještě speciální plováky, které zmírní tlak ledu na bazénový skelet. Chceme-li prodloužit dobu využívání bazénu co nejdéle, můžeme si pořídit novinku – trojvrstvou termoizolační plachtu, jež dokáže snížit náklady na ohřev vody až o 70 %. Spodní vrstva má pyramidální strukturu, odolává mikrobům a chemickým produktům. Prostřední je z polyetylenové pěny a horní vrstva z polyetylenové fólie zesílené textilním vláknem.

Univerzální plachta

Na trhu jsou v nabídce také univerzální plachty. Ty nahradí letní i zimní plachtu celoročně. Zajistí nám nejen ochranu před nečistotami a tepelnou izolaci, ale dokáže zabránit pádu dětí nebo zvířat do vody. To proto, že je vyztužená hliníkovými nosníky a proti posunu ukotvená do dlažby. Plachta pokládáme na obrubu bazénu, vodní hladiny se nedotýká.

Přejít nahoru