Balení dárků

jak zabalit vánoční dárky
Balení dárků, foto med

Každý asi ví, že dárek nedělá jen obsah, ale i obal. Podle toho, jak vkusně dostaneme dárek zabalený, si můžeme udělat představu, jakou si s ním dal jeho dárce práci. Balení dárků někdy také záleží na šikovnosti. Jsou lidé, z jejichž rukou kteří, ať se snaží sebevíc, vyjde jen pomuchlané upatlané „něco divného“. Ti by rozhodně měli dát přednost dárkovým taškám, ozdobným sáčkům, krabičkám a obálkám.

Děti a Vánoce, foto med

Vkusně a nápaditě zabalený dárek navodí sváteční atmosféru, stejně jako vyjádří úctu obdarovanému. Předmět ve tvaru hranolu nebo krychle se balí nejsnáze. Na něj většinou stačí ozdobný papír a stuha. Jenže tyto tvary mívají dárky málokdy, a také často také balíme dva rozdílné předměty do jednoho balíčku. To vše nám může působit značné potíže. Nesouměrné předměty nejlépe zabalíme spíše do krabice, dárkové tašky nebo ozdobného sáčku.

Nesouměrné tvary

krabička na dárek, foto med
Obálka na drobný dárek, foto med

Ozdobný sáček vystřihneme z dárkového balicího papíru, který po dvou stranách (bok a dno) slepíme. Naplněný sáček nestahujeme přímo nahoře nad dárkem, ale v souladu s tvarem, na některé ze stran. Sáček můžeme i překládat, opentlit a barevně kombinovat s mašlemi stejného materiálu, květinami a jinými ozdobnými předměty. Chceme-li dárek nepravidelného tvaru (míč, hračku, parfém) zabalit do dárkového balicího papíru, volíme rozměr papíru v závislosti na velikosti dárku. Chybou je balení malý předmět do nepřiměřeně velkého balicího papíru. Ten se pak mačká, krabatí a nehezky řasí, navíc zbytečně vyplýtváme spoustu papíru. Vhodnou pomůckou je podložka z tvrdého kartonu, kterou vložíme pod předmět, abychom zajistili jeho stabilitu. Aby vypadala vkusně, zabalíme ji do stejného balicího materiálu. Položíme ji na velikostně odpovídající čtverec dárkového papíru, na ni dárek a řasením nabíráme papíru do jakéhosi uzlíku, který pak převážeme lesklou stuhou, na níž ještě přetažením konců přes hranu nůžek vytvoříme zdobně zkroucené zakončení.

Obálka na dárky

Obálka na dárek, foto med
  1. Ke zhotovení obálky na dárek potřebujeme tužší papír, nejlépe barevný lesklý karton, případně čtvrtku, kterou můžeme natřít, potisknout, pomalovat nebo polepit ozdobným papírem. Pomocí kružítka, pravítka a tužky přeneseme na čtvrtku nákres. Rozměry si můžeme upravit podle potřeby.
  2. Tvar vystřihneme, čerchované čáry obtáhneme nožem, aby šly dobře ohnout. Rovné protilehlé strany slepíme a elipsy prolomíme, aby obálku uzavřely.
  3. Tato obálka je vhodná například na různé vlastnoručně vyrobené šperky a drobné předměty. Na bok můžeme nalepit malou mašli a jmenovku.
Přejít nahoru