Jak vyrobit dárkovou tašku

červenobíle pruhovaná dárková taška
Dárková taška, foto med

Nejjednodušším způsobem, jak zabalit dárek pod vánoční stromeček nebo k narozeninám či jiné příležitosti je vložit ho do dárkové tašky. Dárkovou tašku si lze koupit, ale taky si ji můžeme vyrobit v potřebné velikosti i podle vlastního výtvarného záměru. Vzhled výsledného obalu na dárek závisí na zvoleném papíru, který budeme skládat. Můžeme si pořídit vánoční balicí papír, nebo nějaký obyčejný jednobarevný, a ten pak dozdobit třeba zlatým litrovým lepidlem, vlastní kresbou, nebo koláží s fotkami…

K výrobě dárkové tašky si připravíme balící papír, jehož rozměry by měly být jen o trochu větší než dárek, karton nebo nějaký silnější papír na zpevnění dna, lepidlo na papír a nůžky. Jestliže budeme tašku zdobit, pak ještě výtvarné potřeby. Dobrým tipem je použití papíru z velkého loňského nástěnného kalendáře, který bývá na křídovém papíru a s pěknými obrázky. Využít můžeme i zbytky tapet.

Pracovní postup bez měření

 1. Ze zvoleného balicího papíru vystřihneme obdélník. V horní části ho přeložíme a zalepíme.
 2. Jednu stranu založíme asi tak 2 centimetry, ty natřeme lepidlem a slepíme s druhou stranou.
 3. Ve spodní části založíme dno v libovolné šíři. Čím větší, tím prostornější taška bude. Potom strany dna rozložíme tak, jak je to na obrázku a složíme okraje.
 4. Opět rozložíme. Nyní vidíme, jak se přehýbáním papíru udělal v polovině dna a polovině trojúhelníku bod, podle kterého přeložíme boky tašky (viz foto). Přeložíme rubu i z líci, aby šlo snáze prolomit boční stěny.
 5. Vrátíme se zpět k dokončení dna. Podle rozměrů naznačeného vnitřního obdélníku dna ustřihneme karton který dno zpevní. Ustřihneme ho o malý kousek menší a malinko zastřihneme rohy, aby neprotrhly papír. Karton natřeme lepidlem a dno slepíme.
 6. Tašku rozevřeme a vytvarujeme boky tak, že je prolomíme dovnitř – jde to podle přeložených linií skoro samo.
 7. Dva pruhy papíru přeložíme podélně napolovic a ještě jednou každou půlku směrem do středu. Zalepíme a získali jsme ucha. 8. Ucha vlepíme zevnitř k hornímu okraji tašky. A dárkovou tašku máme hotovou.

Tipy k dozdobení jednobarevné tašky

 1. Uvážeme velkou mašli a tavnou pistolí ji přilepíme na přední stranu tašky.
 2. Glitrovým lepidlem, které dostaneme v nejrůznějších barvách ve výtvarných potřebách nebo v hobby marketech, namalujeme na papírovou tašku vánoční symboly – Hvězdy, zvonky, srdce, stromeček, ptáčky a podobně.
 3. Papír natřeme škrobem, do kterého zapouštíme vodové barvy.
 4. Vystříháme z katalogů vánoční motivy a tašku jimi polepíme.
 5. Na přední stranu namalujeme zimní krajinku nebo jakýkoli jiný motiv, který zvládneme.
Přejít nahoru