Rychle upletené rukavice bez prstů

Silné vlněné rukavice bez prstů
Rukavice bez prstů, foto med

Do Vánoc zbývá  jen chvilka a leckde už pěkně mrzne. Rukavice zahřejí, ale často potřebujeme mít volné prsty. Což potěšit své blízké kterým upleteme hřejivé rukavice bez prstů ze silné vlny? Je to milý a užitečný dárek pod stromeček, který upleteme během jednoho nebo dvou celovečerních filmů.

Rukavice bez prstů jsou poměrně žádané. Je možné si je zakoupit, anebo u starších odstřihnout prsty. Silné vlněné rukavice si můžeme uplést i ze zbytků vlny. Můžeme je udělat jednobarevné se vzorem nebo pruhované a pletené hladce obrace, anebo vyplést copánky na hřbetu ruky, případně vyplést norský vzor. Budeme potřebovat necelých 10 dkg vlny (podle síly příze), dvě jehlice a jehlu na sešití.

Pracovní postup

Pletení, foto med

Změříme si obvod ruky nad palcem a upleteme zkušební vzorek 10 ok x 10 řad, podle něhož zjistíme, kolik ok máme nahodit. Upleteme 10 cm patentem (1 oko hladce, 1 oko obrace v každé řadě). Poté můžeme plést hladce až po klouby na hřbetu ruky a zbytek – po koneček malíčku – upleteme opět patentem. Vzniklý obdélník přeložíme napůl a jehlou, do níž navlečeme vlnu, sešijeme s vynecháním otvoru pro palec. Stejně upleteme i druhou rukavici.

Bílé bezprsté rukavice s copánky

Pleteme ze silné bílé vlny a navíc potřebujeme ještě jednu pomocnou jehlici s oběma konci špičatými.

Levá rukavice:

Bezprsté rukavice, foto med

Nahodíme 28 ok
1. – 10. řada: vzor patent – 1h, 1o… (v dalších řadách stejně)
Dále pleteme vzorem hrášek – 1o, 1h… (v další řadě opačně 1h, 1o…), kromě výpletu vzoru copánek)
11. řada: copánkový vzor – 1h, 1o, 2 oka stáhneme na převáděcí jehlici a za ní upleteme 2h. Poté hladce upleteme i 2 oka z převáděcí jehlice. Dále pleteme 1o, 1h, 2 oka stáhneme na převáděcí jehlici a před ní upleteme 2h a 2h z převáděcí jehlice. Do konce řady pak pleteme hráškovým vzorem.
12. řada: Pleteme hráškovým vzorem až po vzor copánek, kde pleteme 4o, 1h,1o, 4o, 1h,1o.
13. řada: 2oka hráškem, 4h, 2oka hráškem, 4h, zbytek řady hráškem.
14. řada: copánkový vzor – 1h, 1o, 2 oka stáhneme na převáděcí jehlici a za ní upleteme 2h. Poté hladce upleteme i 2 oka z převáděcí jehlice. Dále pleteme 1o, 1h, 2 oka stáhneme na převáděcí jehlici a před ní upleteme 2h a 2h z převáděcí jehlice. Do konce řady pak pleteme hráškovým vzorem.
A tak to střídáme, až budeme mít na hřbetě ruky 5 copánků. Pak pleteme stále obrace, přičemž špičku rukavice mírně zužujeme spletením každého 6. oka. Ve čtvrté řadě vzoru obrace všechna oka najednou uzavřeme.

Pravá rukavice:

Pleteme stejně jako levou, jen copánkový vzor začínáme v druhé polovině řady. Tedy:
1. – 10. řada patentem.
11. řada: 16 ok hráškovým vzorem, 2 oka stáhneme na převáděcí jehlici a za ní upleteme 2h. Poté hladce upleteme i 2 oka z převáděcí jehlice. Dále pleteme 1o, 1h, 2 oka stáhneme na převáděcí jehlici a před ní upleteme 2h a 2h z převáděcí jehlice. Zbývající dvě oka hráškem. A dál postupujeme logicky stejně, jen na jiné straně než u levé rukavice.

Dokončení

Obdélníky přeložíme napůl a sešijeme s vynecháním otvoru na palec, který si předem vyměříme.

Přejít nahoru