Pletená kruhová šála neboli nákrčník

Pletená kruhová šála vínově červená
Kruhová šála, foto med

Pletená kruhová šála je módním hitem posledních let, a není se čemu divit. Kruhová šála se spojenými konci se snadno nosí – buď ji několikrát omotáme kolem krku, nebo část dokonce část přetáhneme přes hlavu a máme nejen šálu, ale i teplou čepici. Tak nám v zimě chrání nejen krk, ale i průdušky a hlavu i s ušima. Nejenže se tento módní doplněk snadno nosí, ale také se zcela jednoduše plete. Takovou práci zvládne i naprostý začátečník. Také je dobrým tipem na vánoční dárek. Tento nákrčník v odpovídajících barvách nosí i mladí muži.

Hladce, obrace, foto med

Zimní pletená kruhová šála může být jednobarevná, vzorovaná, vícebarevná a z různě silných přízí. Vybrat bychom měli takovou, která je hebká a příjemná na omak. Dobře vypadá silná melírovaná příze. Připravíme si podle síly příze asi 100 g vlny a kruhové jehlice odpovídající velikosti. Bude se nám hodit i háček na zatažení odstřižených nití.

Pracovní postup

Náš model má rozměry 30 x 140 centimetrů, může mít také 25 x 140 cm, nebo i delší. Pleteme na kruhových jehlicích tvar tunelu.

Šála nákrčník, foto med
  1. Na kruhovou jehlici č. 9 nahodíme 140 ok. Návod na nahazování ok ZDE, tady také najdeme vzory hladce, obrace.
  2. Nahozená oka spojíme do kruhu. Musíme dát pozor, abychom řadu při spojování nepřetočili.
  3. Kruhovou šálu pleteme stále kolem dokola vzorem jedno oko hladce, jedno obrace. Dobře ale bude vypadat vzor hráškový – Nákrčník pleteme hráškovým vzorem viz. vzory na pletení a také se bude snáze plést, neboť v následující řadě nás nastavení ok na jehlici samo pobízí, abychom podle něj pletli. Hráškový vzor je opak patentu (1 hladce, 1 obrace), neboť každé oko, které jsme v první řadě pletli hladce, pleteme hladce i v druhé řadě, kdežto u patentu v druhé řadě pleteme obrace.
  4. Pleteme volna, oka neutahujeme, a to do výšky 30 centimetrů (když vypleteme vlnu dřív, můžeme skončit i na 25 cm), kde všechna oka najednou uzavřeme.
  5. Odstřižené nebo navazované konce zatáhneme háčkem do pleteniny a konečky odstřihneme.
  6. Tip: Máme-li dostatek vlny, můžeme k šále uplést i teplé ponožky, které upleteme na dvou jehlicích, nebo s copánkovým vzorem.
Přejít nahoru