Klasický způsob udržování dřevěné podlahy v čistotě by nám asi dnes nevyhovoval: prkna se prostě posypala pískem a podešve bot i krbců už udělaly své. Po ochození se koštětem prostě špína vymetla. Dnes se zdá být čištění dřevěné podlahy někdy až věda, ale když víme jak na to, je to snadné.
Čištění a údržba v současnosti
Dnes se vedle klasických prken nebo parket nabízí rozsáhlé spektrum nejrůznějších podlahových materiálů. Jejich čištění nám usnadňují prostředky, které jsou velmi účinné a přitom ke krytině šetrné – jen bychom měli pro ten který povrch vždy volit odpovídající prostředek. Plochu průběžně vytíráme vodou s tekutým mýdlem na dřevěné podlahy. Chceme-li obnovit její hedvábný vzhled, natřeme ji koncentrátem tohoto tekutého mýdla a vyleštíme bavlněným hadrem.
Podlahy napuštěné olejem
Je-li naše dřevěná podlaha napuštěná olejem, ošetřujeme ji tak, že ji první měsíc pouze vysáváme nebo vytíráme mopem navlhčeným v čisté vodě. Pokud je silně zatěžovaná, můžeme asi po třech měsících ochozená místa znovu ošetřit tenkou vrstvou nového oleje (pokud bychom ho nanesli příliš, bude zasychat a tvrdnout neúměrně dlouho). Tímto způsobem upravená plocha je pochozí po 24 hodinách. Na stírání používáme přírodní měkké materiály, umělým materiálům se raději vyhneme, neboť rozdírají ochrannou vrstvu.
Voskované podlahy
Podlahu voskujeme a leštíme, kdykoli začíná vykazovat známky opotřebení, což bývá tak jednou nebo dvakrát ročně. Vhodný je vosk tekutý, protože podlahu čistí a nevytváří nadměrné vrstvy. Navoskovanou podlahu pravidelně leštíme buď ručně měkkým hadrem, nebo použijeme elektrickou rotační leštičku. K čištění starých zbytků vosku smícháme 10 litrů vody s 0,5 až 1 litrem prostředku Fernox. Tímto roztokem podlahu umyjeme a několik minut necháme působit tak, aby se špína nebo vosk rozpustily. Potom lehce podlahu vydrhneme kartáčem a čistou vodu.