Olejové nátěry dřeva

olejový nátěr na kuchyňské desce
Kuchyňská deska napuštěná olejem, foto med

Ošetření povrchu dřeva olejem se v současné době používá stále častěji. Olejováním upravujeme dřevěný nábytek, například desky kuchyňských linek z masivu, palubkové obklady stěn, nepříliš namáhané podlahy a dřevěné schody, dekorační předměty a hračky, případně i dřevo v exteriéru, jako např. pergoly nebo zahradní nábytek. Olejové nátěry umožní dřevu dýchat, je krásné, přírodní a snadno se udržuje.

Olejové nátěry, které vznikají smísením dřevních a rostlinných olejů, podporují kresbu dřeva, pronikají do hloubky dřeva a tvoří trvanlivou impregnaci, ale zároveň umožní stejnoměrné prostupování vodních par a vysychání dřeva. Mnohé výrobky, určené pro nátěry v exteriéru obsahují UV filtry, které zvyšují odolnost vůči slunečnímu záření.

Druhy olejových nátěrů

Speciální olej na dřevo, foto med

Nátěry se v zásadě dělí podle složení na syntetické (alkydové pryskyřice), akrylové (vodní) a přírodní (dřevní oleje). Dřevní oleje můžeme dobarvovat zemními a minerálními pigmenty, které jsou v podstatě stálobarevné. Olejové nátěry jsou šetrné k životnímu prostředí, protože suroviny na jejich výrobu jsou z velké části přírodního původu (pro lepší užití se u některých přidávají v malých dávkách i syntetické materiály) – lněný, slunečnicový olej i sójový olej, olej z bodláku, případně terpentýn.

Napuštění olejem

Nanášení fermeže štětcem, foto archiv

Jedním z nejstarších způsobů povrchové úpravy a ochrany dřeva je impregnace olejem, resp. lněnou fermeží, získanou lisováním lněných semen. Můžeme pokračovat v této tradici, nebo použít modernější materiály, např. kvalitnější teakový olej. Pokud chceme dřevo namořit, musíme tak učinit před olejovou impregnací a použít vodová mořidla. Zkušenosti totiž ukázaly, že dehtová mořidla mohou s fermeží reagovat a vytvořit neodstranitelné skvrny.

Teakový olej

Nanášení oleje na váleček, foto archiv

Teakový olej je mírně lesklý a patří mezi modernější a dražší materiály. Zasychá rychleji než lněná fermež a na povrchu vytváří trvanlivější vrstvu. Chceme-li dodat dřevu určitý odstín, můžeme si – místo moření – koupit olejovou impregnaci upravenou do určitého odstínu. Pro náročné existuje na trhu (ve vybraných prodejnách) čistý tonkový nebo čínský dřevní olej, který zaručuje dlouholetou trvanlivost ošetřeného povrchu i v exteriéru.

Použití fermeže

Fermež, foto archiv

Existuje mnoho druhů fermeží s různými vlastnostmi, mimořádně účinné jsou polyuretanové fermeže, které skvěle odolávají horku, vodě i silnému otěru. Fermež dodává dřevu trvalý lesk, pevně drží na jeho povrchu a nemění vlivem prostředí barvu. Lněná fermež se nanáší měkkým hadříkem a vtírá do dřeva tak, aby se na povrchu dřeva vytvořil hladký a jednolitý film, který pečlivě zapracujeme. Je důležité, aby všechna vlákna byla navlhčena. Jinak by se mohly vytvořit skvrny. Klasická fermež však poměrně dlouho schne (až tři dny – na rozdíl od modernějších materiálů včetně nových typů fermeže) a u nového dřeva musíme použít více nátěrů. Dřevo takto ošetřené se nám však za péči odmění – bude velice dobře odolné v exteriéru a zůstane dlouho krásné. Pro prvních několik vrstev můžeme zkusit rozmíchat lněnou fermež s technickým benzínem, čímž podpoříme pronikání nátěru do dřeva a uspíšíme schnutí. Můžeme ji i zahřát, čímž klesá její viskozita a zlepšují se její penetrační vlastnosti – ale pozor, může se vznítit.

Pracovní postup

Olejování válečkem, foto archiv
  1. K natírání masivního dřeva nebo dřevěných desek fermeží použijeme měkký hadřík, štětec i váleček.
  2. První vrstvu vytvoříme fermeží rozředěnou s 20% lakovým benzínem), naneseme hadříkem.
  3. Stejně naředěnou fermež můžeme nanést i štětcem – přitlačíme a postupujeme ve
  4. směru vláken.
  5. Při potírání válečku si pomůžeme štětcem a dáme pozor, aby fermež nekapala na dřevo.
  6. První vrstva válečkem vyžaduje pohyb stejnoměrnými tahy vždy jen ve směru vláken.
  7. Po dokonalém zaschnutí první vrstvy ji ručně vyhladíme jemným brusným papírem.
  8. Čím více vrstev ochranné fermeže naneseme, tím bude dřevo tmavší a dokonaleji chráněné.
  9. Na menší kusy dřeva můžeme nanášet fermež tak, že do ní dřevo přímo ponoříme.

http://www.youtube.com/watch?v=32odIhsHDt0

Leštění

Nátěr olejem je třeba čas od času obnovit, foto med

Po dokončení nátěrů a jejich řádném zaschnutí je důležité povrch dobře vyleštit. Nejlepší je, když ho nejdříve přeleštíme suchým kouskem velmi jemné ocelové vaty (jemnost 0000), při čemž postupujeme ve směru vláken. Tak se dopracujeme k tomu, že se celý povrch bude hedvábně lesknout. Na závěr pak použijeme ještě čistý měkký hadřík, abychom odstranili zbytky prachu.

2 názory na “Olejové nátěry dřeva”

  1. Michal

    Dobrý den, zrovna jsem přečetl váš článek při hledání nějakých „polyuretanových fermeží“, o kterých se v článku zmiňujete. Nicméně ať na českém trhu (googlu) hledám, jak hledám, nemůžu na žádný takovýto výrobek narazit. Nemůžete mě nasměrovat na produkt, web či výrobce, kde bych našel polyuretanovou fermež či polyuretaový lak na olejové bázi? Díky moc za článek i pomoc.

Diskuse uzavřena.

Přejít nahoru