Dřevěná podlaha v koupelně

Dřevěná, vodě odolná podlaha v koupelně
Dřevěná podlaha v koupelně, foto archiv

Ne každý má rád v koupelně a na toaletě dlažbu, někdo dává přednost dřevěné podlaze. U běžné dřevěné podlahy hrozí, že se vlhkostí zbortí, ale existuje dobré řešení. Plovoucí dřevěná podlaha v koupelně možná je a aby se pod ní nemohla hromadit vlhkost, musí být přilepená a kolem dokola utěsněná.

Základní rozdělení plovoucích podlah je podle zátěže: symbolizuje ji počet panáčků u domu, které mají představovat míru možného zatížení. Čím víc panáčků (jeden až tři), tím vyšší odolnost proti prošlapu.

Pokládka parket

Dřevěná podlaha na toaletě, foto archiv

Při výměně podlahy nejprve odmontujeme klozet a řady parket položíme volně až k odtoku. Vyznačíme si výřezy, parkety vyřízneme a odložíme stranou. Poté po jednotlivých úsecích naneseme zoubkovanou špachtlí lepidlo na parkety. Začínáme zprava a první řadu parket pokládáme do vrstvy lepidla. Vodorovně sesadíme čelní hranou a zaklapneme. Druhou řadu pokládáme od výřezu. Parkety musíme na nanesené lepidlo položit do 15 minut. Když parkety vodorovně sklepneme kladívkem a podložkou, získáme pevný, těsný spoj. Pokračujeme v postupném nanášení lepidla a pokládání parket. Podlahu je možné zatěžovat zhruba po 48 hodinách. Odstraníme klíny mezi podlahou a stěnami a pokud jsou parkety povrchově neupravené, což bývá zřídka, celou podlahu přebrousíme brusným papírem a důkladně vysajeme. Dilatační spáru kolem dokola utěsníme elastickou těsnicí hmotou a po jejím vytvrdnutí ošetříme podlahu vodě odolným lakem.

Šroubovaná prkenná podlaha

Masivní podlaha, foto archiv

Masivní dřevěná prkna o tloušťce 18-20 mm nejsou sice levná, ale značně trvanlivá. Přišroubujeme je k podkladovým latím nebo trámkům, případně přímo na dřevotřískové desky. Na desky nejprve položíme lepenkovou zvukovou izolaci tlumící zvuk kroků. Změříme si místnost, poslední prkno nesmí být užší než 5 cm, v opačném případně přiřízneme první řadu. První prkno položíme drážkou ke stěně a teprve druhé prkno uřízneme podle potřeby. Čelní hranu opatříme klihem, přebytečný klih setřeme a přišroubujeme kolmo ke stěně. Všechna další prkna ve směru pokládky sešroubujeme vždy po 35 cm s dřevotřískovými deskami šikmo v úhlu 45 stupňů. Vyřízneme rohy, pamatujeme přitom na dilatační spáru u stěny. Spojování dlouhých stran vyžaduje použití kladívka a dorážecího špalíku. Pro podélné řezání prken pro poslední řadu podlahy je nejvhodnější cirkulárka. Poslední řadu usazujeme s pomocí pajcru. Povrchově neupravená prkna musíme zbrousit a nalakovat vodě odolným lakem.

Lepení masivní dřevěné podlahy kolem trubek

Dřevěná podlaha, foto archiv

Na hladký cementový povrch je vhodnější podlahu nalepit. Zoubkovanou stěrkou naneseme lepidlo na parkety a usadíme první řadu prken. Zajistíme dilatační spáru u stěny, prkna sklepneme k sobě kladívkem a dorážecím špalíkem. Přebytečný klih ihned utíráme. Vyznačíme si výřezy pro trubky, vyvrtáme otvory a prkno prostředkem otvorů rozřízneme. Pak oba díly usadíme a sklížíme.

Přejít nahoru