Bělení dřevěné podlahy a decapé

 Jednou z tradičních technik je bělení dřevěné podlahy a decapé..
Bělení dřevěné podlahy a decapé, foto archiv

Koupíme-li nebo pronajmeme starší byt, budeme možná překvapeni, když pod podlahovou krytinou z PVC najdeme podlahu z masivu, ať již prkennou, anebo parkety. Předchozí vlastník nejspíš neměl dost trpělivosti s její údržbou a PVC mohl být od OPBH zdarma. My ale raději chodíme po dřevě, tak se pokusíme původní podlahu zrenovovat. Jednou z tradičních technik je bělení dřevěné podlahy a decapé..

Bělená podlaha, foto KPP

Máme-li štěstí vystačí, když starou dřevěnou podlahu jen lehce ručně přebrousíme a umyjeme. Většinou ale musíme srovnat poškozené hrany a obrousit povrch až na zdravé dřevo, které pak ošetříme. Podlahu můžeme namořit, anebo, pokud dřevo chceme vybělit, použijeme následující techniku – bělení dřevěné podlahy a decapé.

Vápnění

Změna barvy dřeva vápnem je tradiční technikou stará staletí. Podobně jako moření mění barvu podkladu, aniž by narušila jeho největší přednost – zřetelnou vláknitou strukturu. Vápno použijeme i na podlahu, již na nějakou barvu namořenou. Velmi atraktivní výsledek dává ve spojení s modrými a zelenými odstíny. Nejtypičtějšími druhy dřeva ošetřované vápnící pastou nebo voskem jsou tvrdá dřeva, protože mají často nejozdobnější povrchovou strukturu. Nejvíce vápnění používáme u dubu, jasanu a jilmu.

Postup bělení

KPP dřevěná podlaha Kährs  kolekce Supreme Grande dekor Villa
Bělená podlaha, foto KPP
  1. Po namoření povrchu dřeva před vápněním (bělením), necháme mořidlo důkladně vyschnout. Uvolníme póry dřevních vláken přetřením drátěným kartáčem. To však nemusíme dělat u měkkého (např. borového) dřeva. Než začneme pracovat s voskem, přesvědčíme se, že je povrch čistý a prostý prachu.
  2. Naneseme vrstvu bělícího vosku nebo vápnící pasty a zvláště jemnou ocelovou vlnou je důkladně zapracujeme do vláken. Bělicí vosk zaschne poměrně brzy, takže k dosažení rovnoměrného zabarvení povrchu, pracujeme po malých plochách.
  3. Asi po pěti minutách setřeme všechen přebytečný vosk štůčkem čisté bavlněné tkaniny. Vyměňujeme ji za čistou, jakmile se její povrch voskem zaplní. Podle velikosti ošetřované plochy potřebujeme i několik kusů látky, abychom odstranili všechen vosk.
  4. Čerstvě vybělený povrch musíme pokrýt ochrannou vrstvou, např. tekutým voskem na podlahy. Necháme dostatečně proschnout a potom povrch měkkým kartáčem nebo látkou nepouštějící vlákna dobře vyleštíme. Je-li podlaha hodně velká, je méně namáhavé použít leštič podlah s měkkým kartáčem.

Rustikální dekory – úpravy od profesionálů

KPP_Dřevěná krytina Kährs Spirit_Rugged_dekor Safari
Dřevěná krytina Kährs, foto KPP

Obliba rustikálních dekorů pro zařízení interiérů ve venkovském stylu či pro propojení starobylého s moderním stále roste. Proto švédský Kährs přinesl nabídku dekorů s přirozenou krásou surového dřeva, u nichž jsou suky, letokruhy a rýhy na povrchu předností. Ruční řemeslná výroba, rustikální až robustní vzhled, škrábaný a řezaný povrch, kouřová technika, přírodní olej a dřevina dub, to jsou hlavní znaky které jsou nejvíce žádané.

Decapé

katrovana_podlaha_gazzotti_zdroj_stilparkett
Katrovana_podlaha, foto Stilparket

Výborným doplňkem efektu kouře a opravdovou specialitou mezi dřevěnými podlahami je decapé tónující vlákna dřeva v kontrastu s ostatní plochou. Například kouř v kombinaci s bílým decapé promění dřevěné selské prkno ve stylový luxus, jehož dílnou je především příroda. Kouzlo decapé se projeví i na katrovaných nebo kartáčovaných podlahách. Během výrobních procedur se do pórů dřeva nanáší jiná barva, než do které je tónově laděna většina povrchu. Tím dochází k výslednému barevně atraktivnímu efektu – pohledově vystoupne úchvatná kresba dřeva a ještě více ji umocní volba odstínů z opačného konce barevné škály. Velmi žádaná je kombinace světlého decapé na tmavém podlaze nebo naopak. Na kartáčovaných podlahách působí decapé jemně a přirozeně. V případě katrování je zabarvení druhého tónu výraznější a díky němu na sebe podlaha dokáže upoutat pozornost.

Přejít nahoru