Čištění koberce nasucho

Vysávání koberce prodlužuje jeho životnost
Čištění koberce nasucho, foto med

Čištění koberce nasucho má své nesporné přednosti. Podle odborníků stačí koberce vysávat jednou za tři dny, a už to zajistí jejich dlouhou životnost. Ale i když je pravidelně vysáváme a zouváme se hned za dveřmi, čas od času potřebuje každý koberec důkladně vyčistit. A můžeme vybrat mezi suchým, nebo mokrým způsobem.

Výhody čištění koberce nasucho

  • Chemikálie na bázi suché pěny mají vysokou schopnost absorbovat nečistotu a mastnotu z koberce. Zároveň dokážou snižovat množství plísní a zanechávají svěží a příjemnou vůni.
  • Koberec se ani nesrazí ani nezvlní a můžeme začít ihned používat, někdy dokonce lze po něm chodit i během čištění.
  • Metoda je šetrná, neničí vlákna, a proto jí lze koberec čistit tak často, jak je třeba. U silně zašpiněných koberců můžeme čištění i několikrát za sebou opakovat.
  • Suchou pěnou můžeme využít i pouze k lokálnímu čištění (odstranění skvrny).

Domácí čištění

Koberec s ornamenty, foto med

V drogerii nebo v odborných prodejnách se pro čištění koberců suchou cestou nabízejí různé prostředky na bázi suché pěny např. Akypo, Lindhaus DCS a mnoho dalších, anebo v podobě prášku např. Tepur aj. U většiny se postupuje obdobně:

  1. Koberec nejprve důkladně vyluxujeme, abychom ho zbavili prachu a pevných nečistot.
  2. Na plochu koberce pak nastříkáme, rozprostřeme nebo rozsypeme zvolený prostředek v dostatečném množství. Obecně platí, že čím vyšší vlas a větší znečištění, tím větší množství prostředku je třeba použít. Prostředek v některých případech zapracujeme do povrchu kartáčem a necháme působit. Dobu působení i způsob nanášení uvádí výrobce na obalu nebo příbalovém letáku.
  3. Po uplynutí doby potřebné k působené prostředku koberec opět důkladně vyluxujeme.

Čištění na sněhu

V zimním období velmi účinným způsobem vyčistíme koberec ve sněhu. Vybereme místo, kde leží čistý sníh, na něj rozložíme koberec a necháme ho zde hodinku, dvě ležet. Pokud se toto čištění neodehrává přímo na naší oplocené zahrádce u domu, raději koberec po celou dobu hlídáme. Po uplynulé době se pak špína vsákne do sněhu a koberec zůstane suchý. Důkladně ho vyklepeme a bude jako nový.

Oživení barev

Koberec do dětského pokoje, foto med

K rozjasnění zašlých barev a odstranění pachu z koberce použijeme obyčejnou jedlou sodu. Koberec jí poprášíme a ponecháme na koberci asi tak čtvrt hodinky a pak ho důkladně vysajeme. Zvláště před Vánocemi můžeme sodu smíchat s drceným hřebíčkem a skořicí. Výsledný efekt bude takový, že jedlá soda pomůže rozjasnit barvy a vytáhne z koberce možné pachy, a koření pak provoní celý byt.

  • Místo jedlé sody můžeme využít se stejným výsledkem i kukuřičnou mouku.
  • Byt můžeme provonět i tak, že filtr vysavače pokapeme několika kapkami esenciálního oleje nebo parfému, které se pak při vysávání uvolňují do vzduchu.
Přejít nahoru