Bělení záclon domácími prostředky

bělostné zácloby na okně
Bělení záclon, foto med

Zářivě bílé záclony časem zešednou, zejména když v bytě vaříme na plynovém vařiči nebo topíme krbem nebo kamny na pevná paliva, anebo jsme je vymáchali v aviváži s tvrdou vodou. Anebo zežloutnou, což bývá také zaviněno tvrdou, železitou vodou. Bělení záclon můžeme dosáhnout domácími prostředky za pár korun.

Záclona, foto med

Existuje několik způsobů, jak vrátit záclonám původní bělost, a nemusíme kvůli tomu nakupovat drahé chemické prostředky. Pomůžeme si práškem do pečiva, sodou, octem, citronem, inkoustem nebo solí. Po většině z těchto lázní záclony ještě běžným způsobem vypereme v pračce na 30-40 °C s šetrným odstřeďováním. Záclony pak ještě vlhké pověsíme, je-li to nutné, můžeme je přežehlit.

Bělení práškem do pečiva

K užívaným trikům bělení záclon patří například lázeň s práškem do pečiva. Napustíme vanu tak, aby se v ní záclony mohly volně pohybovat, a přidáme pět sáčků prášku do pečiva. Záclony do této lázně namočíme asi na hodinu. Pokud jsou hodně zašlé, dobu prodloužíme.

Bělení solí

Špinavé a zašlé záclony můžeme vybělit v solné lázni. Tu jednoduše vytvoříme rozpuštěním kuchyňské soli ve vodě (v poměru 3 lžíce soli na 10 litrů vody). V této lázni necháme záclony máčet několik hodin, nejlépe přes noc. Záclony budou nejen vybělené, ale i tvrdší jakoby naškrobené.

Bělení sodou a citronovou šťávou

Jedlá soda, foto med

Špinavé záclony vybělíme v lázni z vlažné vody, jedlé sody a citronové šťávy. Záclony do ní ponoříme tak, aby byly zcela ponořené. asi na hodinku a poté je vypereme běžným způsobem. Případně můžeme nalít půl skleničky citronové šťávy přímo do pračky a bělicí účinek bude též znatelný.

Bělení octem

Podobné účinky jako citron má při bělení záclon i běžný kuchyňský ocet. Vinný je o něco účinnější než lihový. Použít můžeme i ocet jablečný. V pěti litrech teplé vody rozmícháme deset lžic octa a záclony do roztoku namočíme na několik hodin, nejlépe přes noc.

Bělení inkoustem

Postup s inkoustem je jiný – špinavé záclony nejprve vypereme v pračce. Teprve potom napustíme do vanu tolik vody, aby byly záclony ponořené, a do vody nalijeme 4 lžíce modrého inkoustu. Záclony v této lázni ponecháme několik hodin, nejlépe přes noc. Poté je ještě vlhké pověsíme. Záclony tak chytí velmi jemný modravý nádech a vyvolávají pocit, že jsou ledově bílé.

Bělení jádrovým mýdlem

Hodně špinavé záclony namočíme v teplé vodě a pak je namydlíme jádrovým mýdlem (s jelenem), případně mýdlem žlučovým. Necháme pár minut působit a pak je důkladně vymácháme v čisté vodě. Mýdlo také můžeme nastrouhat na hrubém struhadle, rozpustit ho v kbelíku vody a záclony nechat namočené přes noc. Poté je vypereme.

Přejít nahoru