Balkonovky na západní okna

fialové a modré Lobelky b truhlíku
Lobelky, foto med

Na západní okna na rozdíl od severních oken sluneční paprsky dopadají, ale nejsou již tak ostré a palčivé jako na oknech jižních a oknech na  východ. Takové stanoviště mají rády květiny, kterým vyhovuje lehký polostín. Jaké jsou tedy vhodné balkonovky na západní okna? Patří sem například rostliny typu Lobelek, Fuchsií, Bacop a nádherně vybarvených Verben.

Fuchsie, foto med

Také se na západně orientovaných oknech, balkonech a lodžiích se celkem slušně daří Balkongoldu (Bidens), některým Pelargóniím, Fuchsiím, Lobelkám a spoustě nízkých letniček, které mají rády polostín. Za okna a na terasy je vysazujeme balkonovky až po „zmrzlých“ (tedy v 2. polovině května), kdy se teplota pohybuje mezi 12 – 30 °C.

Lobelka

Lobelky modré, foto med

Lobelky (Lobelia) kvetou šmolkově modrými, bílými nebo fialově červenými květy od června až do konce podzimu. Stonky jsou převislé a splývají přes okraj truhlíků. Lobelky se vyskytují v mnoha odrůdách a různých barevných odstínech. Stanoviště může být jak na slunci, tak i v polostínu, rostlina vyžaduje propustnou půdu s množstvím živin. Lobelky jsou odolné proti dešti, jen nesnášejí mráz. Zálivka by měla být pravidelná, ale nepřemokřujeme. Jednou za čtrnáct dní přihnojujeme. Po odkvětu lobelky seřízneme, zakrátko znovu obrazí a kvete až do podzimu. Lobelka je sice přezimuje, ale snáze ie vypěstujeme nové z jarního výsevu. Lobelky kombinujeme v truhlících a závěsných nádobách nejlépe s dalšími balkónovými květinami, ale jsou vhodné na obruby záhonů a do předzahrádek.

Verbena, Sporýš

Verbena, Sporýš, foto med

Trvalka Verbena, Sporýš (Lippia), pocházející z Ameriky, se u nás pěstuje jako jednoletá nádobová květina. Většinou se jedná o hybridy, oblíbené jsou především převislé odrůdy. Převislé odrůdy Temari se vyskytují v bílé, růžové, červené a fialové barvě různě tmavých odstínů. Verbena kvete jak na plném slunci, tak i v polostínu. Potřebuje živný, vodu zadržující substrát a vydatnou zálivku v době růstu. Odkvetlé květy vyštipujeme, stonky se pak více rozvětví a rostlina pokvete nepřetržitě celou sezonu. Verbena je tak náročná na vodu, že ani v samozavlažovacím truhlíku nevydrží v letním žáru déle než dva dny. Proto ji vhodněji umístíme do polostínu.

Bacopa

Bakopa, foto med

Bacopa (Sutera diffusus) pochází z jižní Afriky a zcela zdomácněla na Kanárských ostrovech. Má poměrně nízký vzrůst a drobné bílé květy. Rostlina má samočisticí schopnost a také odolává mrazu do – 5 °C, takže je jednou z nejdéle kvetoucích balkonovek. Stanoviště vyžaduje světlé a polostinné, zeminu slabě kyselou, v podstatě jí vyhovuje stejný substrát, jaký se používá pro surfinie. Jednou týdně ji přihnojujeme hnojivem s obsahem železa, při jeho nedostatku je tato rostlina náchylná k chloróze. Zeminu udržujeme vlhkou.

Přejít nahoru