Balkonovky na východní okna

červené vzpřímené pelargonie - muškáty se žlutými květy dvojzubce
Převislé Pelargónie a Balkongold, foto med

Na první pohled by se mohlo zdát, že je úplně jedno, na jakou světovou stranu směřují naše okna či balkony s truhlíky osázenými balkónovými rostlinami. V podstatě porostou všude, horší to ale bude s kvetením. Některé vyžadují plné slunce, jiné polostín, některým vyhovuje i polední žár, jiné spálí. Například Pelargónie, Million Bells a Balkongold Dvojzubec mají rády slunce a teplo, jde tedy o balkonovky na východní okna, případně směřující na jihovýchod či na jih.

Calibrachoa, Milionbels, foto med

Jiným květinám se dobře daří v oknech orientovaných na západ a jiným na severních balkonech. Jižní okna jsou na tom podobně, jako východní: zde se dobře bude dařit balkonovým rostlinám, jakými jsou především Million Bells, pelargónie převislé i vzpřímené, Balkongold, Petúnie, Surfinie a další, včetně mnohých nízkých letniček, jako jsou například Gazánie a Afrikány. Za okna a na terasy je vysazujeme v druhé polovině května, kdy se teplota pohybuje mezi 12 – 30 °C.

Million Bells

Milion bells, Calibrachoa, foto med

Million Bells (Calibrachoa) nemají s Petúniemi nic společného, ale pro svou podobnost jsou často místo nich využívány. Růžové, modré, fialové a bílé odrůdy vytvářejí bohaté převisy malých zvonkovitých kvítků odolných proti větru a dešti. Červené a terakotové odrůdy vytvářejí zase rozložité keře. Na jedné rostlině je nasazeno obrovské množství květů. Vyžadují světlé a slunné stanoviště, chráněné před silným větrem. Všechny odrůdy jsou nenáročné na zálivku, snesou spíš přísušek než přemokření. Při dešti a na noc se zavírají, při pošmourném počasí se neotevřou zcela. Vysazujeme v květnu do mírně kyselého substrátu do truhlíků s drenáží. V létě zaléváme ráno i večer. Rostliny v polovině června nasazují na převislých výhonech desítky poupat a mnoho postranních výhonů. Dobře živené a na slunci umístěné rostliny vytvářejí i dvoumetrové výhony obsypané květy. Hnojíme hnojivem na surfinie s vysokým obsahem železa, jinak lístky žloutnou. Množíme řízkováním a řízky umístíme přes zimu do světlé a chladné místnosti.

Pelargonie převislá

Převislé Pelargonie, foto med

Pelargonie převislé (Pelargonium peltatum) mají převislé stonky do jednoho metru, okolík složený z maximálně z 25 jednoduchých, poloplných nebo plných květů. Rostou středně rychle a jsou choulostivější než kříženci Pelargónie pyskaté. Kvetou od poloviny května do zámrazu nevýrazně vonícími květy. Vyžadují slunné a teplé stanoviště, vhodný je substrát pro pelargonie nebo i běžná zahradní zemina. Za teplých dnů pravidelně a vydatně zaléváme ke kořenům, ale dáváme pozor na přemokření a také na to, aby voda nezůstávala stát na listech, protože by hnily. Pěstební nádoby by měly mít drenáž a dostatečně velké odtokové otvory. Krátkodobé přeschnutí kořenového balu neuškodí. Pelargónie obecně jsou však citlivé na poškození kořenů v případě přehřátí, proto truhlíky raději stíníme. Rostlina po dvou až třech letech zdřevnatí a pak jen obtížně vytváří nové výhonky, proto ji v druhém roce v srpnu nebo v září namnožíme řízky a mateční rostlinu zlikvidujeme.

Pelargonie vzpřímená

Pelargónie vzpřímené, foto med

 Pelargonie vzpřímené (Pelargonium znale) jsou vysoké od 30 do 60 cm, mají masité stonky a listy s tmavším páskem. Četné odrůdy kvetou od konce května do zámrazu červeně, růžově, bíle a fialově. Při nákupu sazenic přihlížíme k tomu, aby řízky byly sytě zelené a měly vyvinutý kořenový systém. Po vysazení květiny tvarujeme zaštipováním. Z rostlin ovšem odstraňujeme staré listy.

Balkongold, dvojzubec

Balkongold, Bidens, foto med

Balkonovka Balkongold, Dvojzubec (Bidens ferulifolia) představuje zářivě žluté kaskády drobných kvítků. Rostlina vytváří až dvoumetrové převisy, které jsou odolné i vůči nepříznivému počasí. Vhodným substrátem je substrát pro pelargonie nebo balkónové květiny a během vegetace přihnojujeme. Zálivku vyžaduje velmi bohatou, proto raději volíme samozavlažovací truhlíky. Do na 60 cm dáváme tak tři rostliny. Vhodné je jejich kombinování s převislými pelargóniemi a tato kombinace je velmi oblíbená. Stanoviště by mělo být slunné nebo lehce polostinné. Balkongolg množíme řízkováním tak, že odstřihneme asi 20cm šlahoun něhož odrhneme lístky a ponoříme ho do vody. Kořeny rostlina snadno vytváří po celé délce ponořeného stonku.

Přejít nahoru