Bidens, Balkongold, Dvojzubec

Žlutozlaté kaskády květů Balkongoldu, Bidens
Balkongold, Dvojzubec, Bidens, foto med

Bidens, Balkongold (obchodní název), nebo česky Dvojzubec je oblíbená balkonovka, známá svými převislými závěsy žlutozlatých drobných kvítků. Často se sází spolu s červeně kvetoucími převislými pelargóniemi. Takto osázený truhlík nebo závěsný košík nadělá na oknech či balkonu velkou parádu. Na péči je Dvojzubec nenáročný, přitom kvete od května až do podzimu.

Balkongold, Dvojzubec, foto med

Dvouzubec prutolistý (Bidens ferulifolia) čili Balkongold je nemrazuvzdorná letnička, která vytváří hustý převislý trs dlouhý až dva metry s množstvím zářivě žlutých drobných květů. Ze středu rostliny vyrůstá přibližně tucet stále se rozvětvujících lodyh s jednoduchými hvězdovitými květy, o průměru 2-3 cm. Úbory mají výrazné jazykovité květy a menší trubkovité středy. Příjemně nasládle voní, a lákají tak včely a čmeláky. Uvadlé květy nahrazuje Bidens průběžně. Listy jsou značně vykrajované se zubovitými konci. Český název Dvouzubec byl odvozen od plodů (nažky), které jsou opatřeny dvěma výrůstky se zpětnými háčky. Kvete od června do října. Pochází z Mexika.

Odrůdy a kultivary

Balkongold, foto med

Dvouzubec prutolistý, Bidens ferulifolia má několik odrůd, např.: ’Golden Goddess’; ’Aurea Sunshine’; ’Goldfieber’; ’Gold Marii’; ’Peter’s Goldteppich’; ’Goldii’; ’Golden Star’; ’Compact Select’ a další. Každá odrůda má trochu jiný vzrůst, kompaktnost, bohatostí kvetení či velikostí květů, ale všechny rostou rychle a nádherně kvetou.

Stanoviště

Bidens upřednostňuje plné slunce až polostín a vlhkou půdu bohatou na humus. Bude se mu dařit v truhlíkách na oknech či balkonech orientovaných na východ nebo západ. Dobře snáší drsnější povětrnostní podmínky.

Pěstování

Dvojzubec, foto med

Bidens, Balkongold, Dvojzubec vysazujeme na venkovní stanoviště v druhé polovině května. Ke zdárnému růstu potřebuje slunce, teplo, pravidelnou zálivku a přihnojování. Dlouhé výhony občas zastřihneme, čímž podpoříme rozvětvení a hustší růst. Rostlinu průběžně zaléváme, ale nepřemokřujeme. Kořenový bal nesmí přeschnout, to by ji zahubilo. Také pravidelně přihnojujeme hnojivem pro kvetoucí balkonové rostliny až do srpna. Rostlina se sama čistí. Dvojzubec lze i zazimovat – v říjnu ho ostříháme a přeneseme do světlé bezmrazé místnosti s teplotou 8-12 °C. Přesazujeme do nového substrátu koncem února, než začne znovu rašit. Škůdci zpravidla netrpí, někdy ji napadnou mšice. Je nemrazuvzdorná.

Množení

Bidens, foto med

Semínka, které Bidens vytvoří, nejsou klíčivá. Množíme jen řízkováním. Šlahoun nastříháme po asi 20 cm, odstraníme listy a necháme zakořenit po délce stonku ve vodě nebo v substrátu, který nesmí vyschnout.

Použití a přínos

Bidens a Pelargónie, foto med

Bidens, Balkongold je vhodný jako převislá letnička do truhlíků na oknech či balkonech, do závěsných košů a dalších pěstebních nádob. Uplatní se i na okrasném záhonu jako půdopokryvná rostlina. Dobré je kombinovat ji s červeně kvetoucími Pelargóniemi a modrou Lobelkou.

Přejít nahoru