Tapetování vliesovými tapetami se pro jednoduché užití těší stoupající oblibě. K výrobě se používá jednostranně impregnovaný vláknitý nosný materiál převážně z buničiny a textilních vláken, spojených pojivem. Rozměrově jsou maximálně stabilní. Vyznačují se vysokou paropropustností a trvale překlenují schnutím vzniklé síťové trhliny na omítce. Většinou jsou obtížně zápalné.
Do skupiny vliesových tapet se řadí i strukturální tapety na vliesovém nosiči. Ale pozor: mnoho druhů tapet, i když jsou např. zjevně pěnové profilované, nosí označení vliesové neoprávněně. Pravost zjistíme tak, že kousek tapety odtrhneme. Pokud bude hrana vláknitá, jedná se o vlies, pokud zubatá a bez vláken, je nosič papírový. Určení je důležité, protože na rozdíl od vliesových musí papírové tapety před lepením provlhnout.
Odstraňování vliesových tapet
Po skončení životnosti, nebo pokud se nám znelíbí, tapetu jednoduše nasucho strhneme, podklad pak ani nemusíme začišťovat ani štukovat.
Lepení vliesových tapet
Práce s vliesovými tapetami je opravdu jednoduchá: nejprve si rozměříme, namícháme lepidlo, a pokud je stěna soudržná, naneseme ho na stěnu. Poté přiložíme pás tapety a přitiskneme tapetovacím válečkem nebo kartáčem.
Postup tapetování ložnice
- Pásy vliesových tapet se nepřekrývají, ale lepí na styk, proto na stěně spustíme kolmici, podle níž lepíme první pruh.
- Vliesové tapety pečlivě vyměříme (od rovné strany vztyčíme komici) a na podložce, například kartonu z krabice, je univerzálním nožem nařežeme na potřebnou délku.
- K lepení používáme speciální lepidlo na vliesové tapety. Namícháme ho podle návodu a nanášíme válečkem na stěnu.
- Nalepili jsme první pruh. Do místnosti jsme zvolili strukturované tapety v kombinaci červených a žlutých odstínů.
- Postupujeme po úsecích, tak, jak stačíme pracovat. Případné vzduchové bublinky vytlačíme velurovým válečkem.
- Kryty zásuvek jsme sejmuli, tapetu nalepili přes otvor, a po zaschnutí otvor zásuvky vyřízli a kryt nasadili zpět.
- Nevzhledné dveře mezi ložnicí a koupelnou by mezi novými tapetami příliš parády nenadělaly…
- Naštěstí vliesové tapety díky speciálnímu lepidlu drží skvěle na lakovaném dřevu. Nebýt kliky, dveře ani nenajdeme.
- Z odstřižků tapet nařežeme pruhy a nalepíme je pod plynové trubky, které vedou podél jedné stěny k WAW.
- Borduru vedeme podél dveří kolmo vzhůru. V rozích ji seřízneme na 45 stupňů a lepíme na pokos.
- V záhlaví postelí dělíme tapety podélně – k rozdělení červené a žluté použijeme borduru.
- Dále borduru vedeme jako ukončení tapet ve výšce fabionu. Také výplň druhých dveří jsme polepili tapetou.
Dobrý den,
chci se zeptat,na jaký podklad je možné vliesovou tapetu nalepit? Pokud mám v místnosti vymalováno vodou ředitelnou barvou, musím nejdříve nátěr odstranit nebo můžu tapetu lepit na ten nátěr?
Děkuji za odpověď
Petra A.
Dobrý den, pokud je nátěr disperzní (tedy omyvatelný), tak bez problému. Jestliže stěnu navlhčíte, pak přejedete rukou nebo hadrem a zjistíte, že barva pouští, tak neriskujte. Vliesové tapety jsou poměrně těžké a nesourodý nátěr by mohly strhnout. Takovou zeď je pak lépe oškrábat. Ať se Vám to povede! KB
Pod vliesovou tapetou je vše vidět,světlé fleky a nebo tmavé,Co se dá v tomto případě s tím dělat.Děkuji
Myslím, že to je jen, dokud jsou vlhké, až vyschnou,mělo by to zmizet. Jinak ta tapeta nebude vliesová, ale nějaká napodobenina.