Polštáře

polštáře a polštářky na posteli v barvách modré a šedé v saténovém provedení
Šedo-modré povlečení, foto med

Útulný domov můžeme rychle navodit různými polštářky, které jakoby nedbale roztrousíme, nebo naopak velmi pečlivě rozmístíme po místnosti. Polštáře si buď nakoupíme v různých tvarech, anebo si je ušijeme a vycpeme, ale nejdůležitější je jejich povlak. Ukážeme si, jak je ušít, ale jak sladíme barvy a vzory, záleží jen na našem vkusu.

Budeme-li nápadití a použijeme různé tkaniny, můžeme jen prostou výměnou povlaků podle nálady nebo ročního období doby zajímavě oživovat atmosféru místností. Například barvou Vánoc je červená a zelená.

Polštář je symbolem pohodlí

Povlečení, foto med

Polštáře mohou být čtvercové, obdélníkové nebo kulaté či oválné, mohou být docela malé nebo větší až velké, měkké a hebké, anebo mohou mít tvar pevného válce vyplněného pěnovým materiálem. Polštáře si můžeme koupit v libovolném množství tvarů a velikostí, s výplní z peří, prachového peří nebo ze syntetického materiálu.

Cíchy a výplně

Červeno-zelené polštáře, foto med

Pokud chceme polštáře vlastnoručně zhotovit, musíme si nejdříve ušít cíchy. Na polštáře plněné peřím použijeme cíchy ze speciální látky – cíchovinu. aby peří látkou neprolézalo a polštářky neprášily. Polštáře naplněné jiným vycpávkovým materiálem (například duté vlákno, drcený molitan, stříž ze syntetických vláken, kapok (rostlinná vlákna), ušijeme cíchy například z podšívkového materiálu, ze starého bavlněného prostěradla, z kalika a podobně. Dokonce můžeme využít i nejrůznější zbytky látek, které nám zbyly z jiného šití. Když už jsme se rozhodli pro určitou velikost a tvar polštáře, ustřihněte pruh látky o tři centimetry širší než zamýšlená šíře a který má 2x zamýšlenou délku plus tři centimetry na záložku. Například na polštář velikosti 60 x 40 cm ustřihneme pruh látky velikosti 123 x 43 cm. Látku přeložíme (61,5 x 43) po obvodu sešijeme s tím, že vynecháme malý otvor, kterým cíchu naplníme. Po naplnění otvor ručně zašijeme drobným stehem.

Jednoduchý povlak

Šití polštářků. foto med

Ustřihneme pruh látky o tři centimetry širší a asi dvaapůlkrát delší, než jsou rozměry polštáře. Přeložíme obě kratší strany v šířce asi 1,5 cm dolů, založené okraje přistehujeme a přežehlíme. Přeložíme je znovu o 1,5 cm, abychom vytvořili dvojité lemy. Na rubové straně je přistehujeme a přežehlíme nebo je přišijeme strojem. Vyrovnáme polštář položený na lícovou stranu látky do jejího středu a označíme na ní polohu čtyř rohů špendlíky. Polštář sundáme a v místech špendlíků zdvihneme a přeložíme obě zalemované strany tak, že se budou vzájemně překrývat. Srovnáme neupravené okraje a potom nastehujeme a sešijeme okraje na obou stranách tak, aby na každé straně zůstal za švem proužek látky široký asi 1,5 cm. Obrátíme povlak lícem navrch a otvorem v překrytých místech do něj vsuneme polštář. Kapitolou samou pro sebe jsou pak zajímavé polštáře malované nebo patchworkové.

Nabírané okraje

Bronzové povlečení, foto med

Okraje polštářů můžeme ozdobit různými způsoby – našít na ně koupené lemovací pásky nebo krajku, obšít je ozdobnou šňůrou nebo do nich všít paspuli. Komu se to líbí, může jako konečnou úpravu polštáře na povlaku udělat volány z jednobarevné látky, jejíž odstín ladí s barvou hlavní potahové látky. Lze opakovat barevný odstín použitý na závěsech nebo obrátit hlavní potahovou látku a obroubit ji. Uděláme to tak, že odměříme trojnásobnou délku látky, než kolik činí celkový obvod kolem hran polštáře, zvětšíme ji o dvojnásobek hloubky volánu a přídavek na švy. Přeložíme látku napůl rubovou stranou dovnitř a přežehlíme. Nařasíme látku ručně nebo na šicím stroji, případně ji naskládáme do jednoduchých či kapsových záhybů. Vložíme ozdobný lem do povlaku polštáře předtím, než budeme šít hlavní švy.

Přejít nahoru