Světlo a teplo pro pokojové rostliny

Pokojovky broméliovité a antúrie
Péče o pokojové rostliny, foto med
Begonie, Begonia masoniana, foto med

Světlo a teplo pro pokojové rostliny, a také zálivka jsou pro jejich život základem. Dále pak pokojové rostliny, které jsou zcela odkázané na naši péči, potřebují živiny, které nacházejí v zemině, jejich složení by mělo odpovídat konkrétnímu druhu, živiny doplňujeme hnojením. Některé pokojové potřebují vyšší vzdušnou vlhkost, jiné dávají přednost suššímu vzduchu. Všechny potřebují čas od času přesadit do větší pěstební nádoby, některé tvarovat a některé čistit listy.

Požadavky pokojových rostlin na světlo

Dračinka křovitá, Cordyline fruticosa, foto med

Světlo má vliv na vývoj listů – v optimálních světelných podmínkách jsou sytě zelené a pevné. i barvu květů. Důležité je světlo také pro tvorbu květů. Pokojové rostliny, které byly vyšlechtěné z rostlin pocházejících z mírného podnebního pásu jsou přizpůsobeny změnám v intenzitě světla, v zimě prožívají období vegetačního klidu. Nezbytné je pro ně i střídání dne a noci. Čím blíže má původ rostlin blíže k rovníku, tím více světla pokojovky vyžadují. Některým musíme v zimě prosvěcovat, jiným stačí stanoviště na okně bez záclony. Část z nich potřebuje přímé letní slunění – většina kaktusů a sukulentů. Rostliny, které původně žily v podrostech lesů, upřednostňují světlo rozptýlené. Sem patří všechny kapradiny.

Nedostatek světla

Že naše pokojová rostlina strádá nedostatkem světla poznáme podle toho, že je celá měkká, nepevná, nezdravě vytáhlá a vybledlá.

Volba stanoviště

Aloe stromovitá, Arborescens, foto med

Většinu rostlin umístíme blízko k oknu, nejlépe na okenní parapet nebo do zimní zahrady, máme-li ji. Na základně znalosti jejich původu je můžeme rozmístit na okna podle světových stran. Musíme ale dávat pozor na dopad přímých slunečních paprsků, které by převážné většině rostlin popálily listy.

Požadavky pokojových rostlin na teplotu

Fíkus dubolistý, Ficus lyrata, foto med

Teplota ovlivňuje způsob dýchání rostlin, jejich fotosyntézu i růst. Obecně platí, že v období tvorby květů potřebují rostliny teplotu vyšší než během samotného růstu. Vyšší teplo je důležité také pro správné zakořenění řízků. Optimální teploty by měla odpovídat prostředí, z něhož rostlina pochází. Z našeho podnebního pásma pokojové květiny dávají přednost střídání teplot (např. ve dne tepleji než v noci), včetně nízkých teplot v době vegetačního klidu, tedy v zimním období. Tyto požadavky je opravdu těžké dodržet, zejména bydlíme-li v paneláku. Pokud pěstujeme pokojovky v rodinném domku, můžeme je přes zimu umisťovat například na chodbu nebo do málo vytápěných prostor. Většina pokojovek, které rozkvétají v zimě, mezi něž patří Brambořík, Azalka, Hvězdník aj. dávají přednost chladnějším prostorám. Naopak takovému Fíkusu benjaninu se skvěle daří nad radiátorem ústředního topení. Je-li to v našich silách, upravujeme podle množství světla i tepelné podmínky. Světlomilným rostlinám teplotu snížíme o 2 – 5 °C a pěstujeme je v sušším prostředí, v létě, kdy hrozí přehřívání prostoru, teplotu snižujeme větráním a rostliny stíníme.

Přejít nahoru