Švábi v bytě a jak se jich zbavit

Švábi v bytě
Švábi, foto med

Škůdci se mohou v naší domácnosti objevit navzdory dodržování všech hygienických zásad. Většinou si je přivezeme v zavazadlech z dovolené v zemích, které ani nemusí být obzvláště exotické – pouze hygienické normy jsou tam poněkud měkčí, anebo je koupíme spolu s potravinami, případně k nám vlezou stoupačkami. Není třeba dodávat, že švábi v bytě jsou obtížní. Jak se jich zbavit? Dříve, než sáhneme po chemické zbrani, zkusme to ekologicky.

Nejvýznamnějšími druhy jsou němečtí švábi (Šváb domácí) a orientální švábi (Šváb kuchyňský). Přenášejí choroby, jejich exkrementy mohou vyvolat alergii. Žijí v tmavých, úzkých, teplých a vlhkých koutech – pod dřezem, u trubek topení. Švábi v bytě jsou aktivní především v noci. Pokud se u nás zabydlí, jsou schopni živit se i umělou hmotou, tapetami, škroby, lepidly či dokonce azbestovými vlákny.

Pasti na šváby

Pivo, foto med
 • Tento nepříjemný hmyz nalákáme do pasti, vyrobené jednoduchým způsobem. Hadr namočíme do piva a umístíme ho do míst jejich pohybu. Švábi do hadru stoprocentně nalezou a my pak hadr i se šváby ponoříme do vařící vody. Především musíme dodržovat zásady hygieny. Objevíme–li otvory, kterými do domu vnikají, zaplníme je sádrou.
 • Další past vyrobíme tak, že misku s přírodní vábící látkou omotáme kolem dokola mucholapkou.
 • Anebo o sklenici se sirupem či pivem opřeme dřívko – vůní nalákaní švábi do roztoku spadnou a utopí se.

Chemie

Pokud tato v podstatě ekologická opatření proti tomuto obtížnému hmyzu nestačí a selže i ochrana přírodními prostředků z babiččina receptáře, uchýlíme se k dostupné chemii. Vždy však přesně musíme dodržovat uvedené návody k použití.

Deratizace

Šváb obecný, foto archiv

V obzvlášť alarmujících případech je nejvhodnější, když se obrátíme se na profesionály. Seznam firem, zabývajících se deratizací, najdeme ve Zlatých stránkách i na internetu. Pokud se pro jejich službu rozhodneme, měli bychom si nechat od deratizéra písemně potvrdit následující údaje:

 • Jak se diagnostikoval druh napadení?
 • Jaký máme plán deratizace?
 • Které účinné látky (prostředky) jsme použili?
 • Kde, jak a jak často jsme prostředky nastražili?
 • Jakým způsobem jsme provedli dekontaminace (očištění)?
 • Solidní firma by však měla tyto údaje sama doložit na vyúčtování provedených deratizačních prací.

Prevence

Prevencí je udržování čistoty – zajistíme, aby prostory, které by mohli šváby obsadit, zůstávaly chladné a suché. Zavazadla po návratu z dovolené vybalujeme za zvýšené pozornosti – prádlo vyklepeme na volném prostranství a vypereme co nejdříve, kufry vysajeme vysavačem. Potraviny skladujeme v uzavíratelných nádobách.

1 názor na “Švábi v bytě a jak se jich zbavit”

 1. midof

  Dobrý den, perfektní článek. Mrzí mě, že jsem na něj nenarazil dříve, mohl jsem si to zařídit sám. Každopádně jsem spokojen i tak

Diskuse uzavřena.

Přejít nahoru