Jak se správně pere

Automatická pračka
Pračka, foto med

Už se vám stalo, že jste si praním zničili oblečení nebo prádlo? Srazilo se, pustilo do sebe barvy, vyrudlo, zdeformovalo se, prostě nevypadá dobře? Je to proto, že existuje množství materiálů, které jsou různě choulostivé. Aby prádlo a oblečení byly nejen čisté a voňavé, ale také drželo tvar i barvu, je dobré vědět, jak se správně pere.

Stojíme před plným košem špinavého prádla. Jak ho co nejlépe vyprat? Jaký program zvolit, jakou teplotu a rychlost ždímání? Jaké prostředky použít na praní, a co aviváž nebo škrob? A jak často pereme?

Jak často prát

Dříve se pralo v neckách a na valše, foto med

Nejčastěji pereme spodní prádlo a ponožky, to měníme každý den. Ostatní oblečení záleží na prostředí, v němž se pohybujeme, na tom, jak moc se potíme, jakou činnost vykonáváme. Běžně trička, tílka, košilky, podprsenky, košile, pyžama a noční košile pereme po třech dnech nošení. Pokud se hodně potíme, tak i dříve. Kalhoty, sukně, šaty přibližně za pět dní. Svetry, blejzry a další svrchní oblečení stačí vyprat po osmi až deseti nošeních. Nejlepším ukazatelem bude náš nos, ale nebudeme čekat, až bude prádlo viditelně špinavé a intenzivně páchnout.

Třídění je důležité

Praní prádla, foto TAM

Špinavé prádlo nenacpeme bez rozmyslu do pračky, musíme ho roztřídit podle barvy a materiálu, z něhož je vyrobené. Jak se správně pere? Oddělíme bílé prádlo od barevného, a i to rozdělíme na takové, které pouští barvy a které ne. To abychom neměli prádlo flekaté, jak by do sebe pustily barvy. Důležité je roztřídit prádlo i podle materiálu – každý snese jinou teplotu i intenzitu ždímání. Před praním zapneme knoflíky i zipy. Trička s potiskem i džíny pereme naruby, jemné prádlo vkládáme do pracího sáčku nebo do starého povlaku z polštáře.

Praní

Pračka se sušičkou, foto med

Jak se správně pere? Při praní v pračce volíme program podle materiálu, který pereme. Na bílé používáme prášek nebo gel na bílé prádlo, jiné jsou prostředky na vlnu, na barevné prádlo, na ložní prádlo, na záclony, na jemné prádlo, na černé, aby zůstalo černé apod. Kdybychom prali všechno v jednom prášku, buď bílé prádlo zašedne nebo barevné vybledne… Skvrny řešíme před praním. Můžeme použít prostředek na skvrny, prádlo namočit a předeprat. Teprve poté ho dáme do pračky. Prací prášek dávkujeme přesně podle návodu, nic nezískáme, když ho dáme víc, jen se hůře máchá. Pračku naplníme přiměřeně – na prádlo v bubnu bychom ještě mohli volně vsunout pěst. V přeplněné pračce se prádlo nevypere dobře, na málo naplněnou existuje ve většině praček program. Teplota praní nemusí být vysoká, na barevné prádlo stačí 30-40 °C. Ložní prádlo, utěrky a kapesníky pereme na 60 stupňů. Volitelné programy mívají už přednastavenou teplotu.

Péče o různé druhy tkanin

Z kapes vyndáme papírové kapesníky, foto med
  • Acetátové hedvábí – pereme ručně nebo v pračce nastavené na nízké obrátky a při nízké teplotě. Nikdy nepoužíváme biologický prášek. Neždímáme, nesušíme v sušičce. Žehlíme vlhké.
  • Akryl – vyžaduje časté praní, protože při pocení více zapáchá. Ověříme na etiketě, zda lze prát v pračce. Pereme při nízké teplotě, po vyprání vyrovnáme, vymačkáme vodu a sušíme rozložené na ploše.
  • Brokát – pereme ručně v chladné vodě nebo dáváme do čistírny. Aby se neuhladil plastický vzor, neždímáme, žehlíme po rubu a líc podložíme ručníkem.
  • Kašmír – pereme ručně v chladné mýdlové vodě, důkladně vymácháme, ale neždímeme. Necháme uschnout na rovné ploše. Žehlíme naruby, ještě vlhké, vlažnou žehličkou.
  • Manšestr – pereme v ruce nebo v pračce, ale vždy naruby. Žehlíme vlhké a naruby. Vlas uhladíme měkkým hadříkem.
  • Džínovina – silná tkanina, která se může srazit, vyblednout a snadno pouští barvu. Pereme naruby, sušíme v sušičce nebo na šňůře. Ještě hodně vlhkou žehlíme horkou žehličkou.
  • Bavlna – pereme při vysoké teplotě, bílé prádlo oddělíme od barevného. Sušíme v sušičce nebo na šňůře. Žehlíme zcela suché.
  • Len – snese nejvyšší teploty. Pereme v pračce, u barveného lnu si ověříme, zda nepouští. Žehlíme hodně vlhké. Můžeme škrobit.
  • Vlna – oděvy mohou praním ztratit tvar. Způsob praní ověříme na etiketě. Sušíme rozložené na ploše, nebo na sušáku na svetry. Do sušičky nedáváme.
  • Krajka – neobyčejně choulostivá tkanina. Pereme ručně ve vodě s malým množstvím prášku. Bělidlo zásadně nepoužíváme. Sušíme rozložené na bílém ručníku a chráníme před přímým sluncem, neboť hrozí zežloutnutí. Žehlíme přes plátno.
  • Kůže a semiš – možnost praní ověříme na etiketě. Je-li dovoleno, pereme ručně a oděv pak vydrhněte kouskem semiše nebo speciálním kartáčem.
  • Hedvábí – pereme ručně v teplé vodě, případně v pračce s programem na jemné prádlo. Sušíme na šňůře a žehlíme vlhké přes látku.
Pračka, foto med
Přejít nahoru