Renovace a bělení slaměné ošatky

vyčištěná a vybělená slaměná ošatka
Vyčištěná a vybělená ošatka, foto archiv

Základem naší sto třicet let staré ošatky je ručně sklízená obilná sláma a loubky z borového dřeva. Ošatka byla silně zašpiněná, ve spárech plná hrubých nečistot a částečně napadená plísní. Sláma na ošatce naštěstí nebyla příliš narušená, na rubu je v podstatě celistvá. Loubek, jímž je obtočená byl v okraji silně popraskaný. Předvedeme si renovace a bělení slaměné ošatky.

Renovace slaměné ošatky, foto med

Čištění slámy

Čištění slámy provedeme vodou. Navlhčení je potřebné i pro následnou opravu, aby materiál zvláčněl, neboť za sucha je příliš křehký. Vzhledem k specifickým vlastnostem slámy, pro něž našla dobré uplatnění například na doškových střechách, nám namáčení bude chvíli trvat. Problém nastal s volbou náhrady za poškozené loubky z borového dřeva, které nemáme k dispozici. Protože tento druh ošatek ze slámy býval oplétán i šény, nahradíme poškozené loubky barevně podobnými šény z vrbového proutí.

Pracovní postup

Pracovní postup výroby ošatky, foto med
  1. Původní stav ošatky, kterou budeme renovovat. Slaměná ošatka je deformovaná, silně znečištěná, použitá sláma stářím zkřehlá a borové loubky, jimiž je opletená, popraskaly v horním okraji.
  2. Z ošatky nejprve odstraníme hrubé nečistoty, abychom je do slámy nezapraly. Proto ošatku z obou stran důkladně vyluxujeme běžným vysavačem. Volíme čištění vodným procesem a bělení s desinfekcí peroxidem.
  3. Ošatku ponoříme do nádoby naplněné studenou vodou s přídavkem jaru v koncentraci jako na obyčejné mytí nádobí. Čištěný předmět zatížíme a necháme máčet deset až třicet minut.
  4. Dostatečně promočenou ošatku očistíme jemným drhnutím měkkou molitanovou houbičkou, na silně zašpiněná místa můžeme použít i měkký kartáček. Poté ji opláchneme, nejlépe studenou sprchou.
  5. Třiceti procentní technický peroxid vodíku zředíme vodou 1:3. Navlékneme si rukavice a štětcem nebo houbičkou tupujeme ošatku chemickou tekutinou z obou stran. Po dvou hodinách působení osprchujeme.
  6. Konec šénu zastrčíme do pleteniny. Sledujeme způsob původního opletení: následující loubek je v ukončující řadě jednou zachycen za obtočení řady předcházející a jednou opleten volně.
  7. Druhý konec šénu povedeme přes chybějící nebo prasklé a rozvolněné loubky, které tím částečně utáhneme a oplétáme způsobem daným původním zpracováním, dokud neopravíme všechny poškozené části.
  8. Ještě mokrou ošatku vytvarujeme a upevníme mezi dvě prkénka truhlářskými ztužidly nebo alespoň provázkem. Necháme ji schnout přibližně tři dny – nejlépe v průvanu a občas ji otáčíme.
Přejít nahoru