Prstové loutky

dřevěné kostky a prstové loutky
Prstové loutky, foto med

Prstové loutky milují zvláště děti předškolního věku, vydrží si s jednoduchými figurkami navlečenými na prstech celé hodiny. Tato hračka je zabaví i v dopravních prostředcích, v nichž s nimi cestujeme. Výroba prstových loutek je velmi jednoduchá a můžete do ní zapojit i děti. Zažijete spoustu zábavy nejen při hraní, ale i při tvoření jednotlivých figurek.

Šimon a prstové loutky, foto med

Principů konstrukce loutek a zacházení s nimi je celá řada. K těm nejjednodušším patří právě loutky prstové, z dalších typů jsou to loutky plošné kolážované, kelímkové, vařečkové, stínové, maňáskové, improvizované, jednoduché javajky a marionety.

Materiál a pomůcky

Plsť na loutky. foto med

Nejprve si připravíme plsť nebo silnější látku, která se netřepí. Podle zvolených druhů figurek potřebujeme odpovídající barvy – modrý vodník asi neprojde stejně zelené kuře. Podle barvy materiálu volíme i barvu nití. Potřebujeme ještě nůžky, jehlu a lepidlo na textil (může být i Herkules) a fixky (nebo barvy) na textil.

Střih

Střih si nakreslíme na silnější papír – základní tvar je něco jako polovina elipsy – viz kresba – vysoká 7,5 cm, šířka základny je asi 5 cm (rozměry upravíme podle potřeby). Potřebujeme dva díly, které posléze sešijeme. K tomuto základnímu tvaru dotvoříme detaily podle druhu zvířátka nebo postavičky – uši, rohy, nos, ocas, tlapky apod. Vystřihneme jednotlivé díly. Vzniklé šablony položíme na plst nebo látku, obkreslíme a vystřihneme. Figurky sestavíme, uši vsuneme mezi oba díly (případně si vše sešpendlíme) a díly sešijeme obnitkovacím nebo smykovacím stehem. Oči, čumáčky, chobot, tlapky, zobáky a další detaily vystřihneme z plsti (oči můžeme vyseknout děrovačkou) a nalepíme je. Další detaily dokreslíme fixem na textil. Všechno závisí na naší fantazii a na materiálu, který máme k dispozici.

Pracovní postup

Prstové loutky PhDr. E. Houdkové, foto med
  1. Použijeme základní tvar šablony a nakreslíme si různé figurky. Papírové šablony pak rozložíme na připravené a barevně odpovídající kousky plsti tak, abychom měli co nejmenší odpad, a přišpendlíme.
  2. Ostrými nůžkami pečlivě vystřihneme. Plsť se netřepí, proto můžeme stříhat přímo po obvodu šablony a nemusíme nechávat látku na založení.
  3. Jednotlivé díly sesadíme a poté sešijeme smykovacím nebo obnitkovacím stehem. Stehy tvoříme velmi drobné a pravidelné, barva nitě musí odpovídat barvě plsti.
  4. Nalepíme vystřižené detaily nebo je nakreslíme fixy na textil.
  5. Tvoříme-li postavičku, můžeme na její vlasy použít plsť, kterou nastříháme do hloubky asi 1 cm v pravidelných rozestupech okolo celé hlavičky.

Tipy

Háčkované prstové loutky, foto med

Máme-li prstových loutek již celou sadu, ušijeme si na ně látkovou taštičku na zip. Tato hračka zabere minimum místa a tak ji maminky mohou nosit i v kabelce, a je tam vždy po ruce. Prstové loutky si také můžeme uháčkovat.

Přejít nahoru