Textilní knížka pro děti

maminka s dětmi a textilní knížka
Textilní knížka pro děti, foto med

Maminka Lucka vyrábí pro své děti, pro děti svých přátel i na objednávku textilní knížky plné úžasných nápadů. Textilní knížka pro děti dokáže potomky zabavit na dlouhou dobu a navíc jim pomohou rozvíjet schopnosti jako zapínat patentky, knoflíky, zip, zavazovat tkaničky, počítat, číst, kreslit, nacvičovat psaní svého jména a další.

Lilianka s knížkou
Hraní s knížkou, foto med

Hraním si s touto knížkou si děti rozvíjí jemnou motoriku, zlepšuje se jim koordinace, koncentrace i sociální dovednosti, jako zavazovat si tkaničky, zapínat knoflíky a další. Děti ke hře kromě knížky potřebují také si s vámi povídat, pochválit, když zvládnou jednotlivé úkony, pomoc, když potřebují. Tím rozvíjíte i jejich slovní zásobu, empatii a manuální dovednosti.

Chcete textilní knížku?

Lucčiny knížky se skládají z přehnutých a sešitých barevných plstí v kroužkové knižní vazbě, která umožňuje odebírat nebo přidávat další stránky. Jsou ručně šité, obšívané a vyšívané bavlnkami, některé věci jsou upevněné napevno tavnou pistolí, jiné si děti samy připevňují na suché zipy, knoflíky, patentky, cvočky… Podobnou knížku si můžete podle našeho návodu vyrobit sami, nebo si ji objednejte u Lucky na e-mailu lschatzova@gmail.com

Co potřebujeme k výrobě

barevné plstě
Barevní medvídci, foto med

Přesný seznam materiálu a pomůcek záleží na tom, co chcete, aby na stránkách bylo. Většinu věcí seženeme ve výtvarných potřebách, v galanterii nebo v potřebách pro kutily. Základem naší textilní knížky jsou přehnuté látkové barevné plstě (filc) o velikosti A4 (210 x 297 mm), které jsou po dvou sešité a připevněné k sobě kroužkovou knižní vazbou. Dále budeme potřebovat například suché zipy, patentky, knoflíky, korálky na počítadlo, tkaničky na botu, kolíčky na věšení prádla, šňůrky, karabinku, malé pastelky nebo křídy, malý notýsek bez linek, tabulku, provázek, druky, tavná lepicí pistole, jehla, nůžky a spousta barevných bavlnek.

Příklad textilní knížky

Vybereme si barevné plstě a na každou si připravíme obrázek s nějakým dějem. Herních situací se dá vymyslet a vyrobit spousta, například:

* Hodiny

Vystřihneme tvar hodin a bavlnkou ho přišijeme na stránku. Číslice vystřihneme z odstřižků barevných plstí a přilepíme tavnou pistolí (případně přišijeme). Každou ručičku vystřihneme 2x a po dvou obšijeme bavlnkou. Připevníme je na velký knoflík tak, aby se jimi dalo otáčet. Děti učíme znát hodiny.

* Teniska s tkaničkou

teniska
Teniska, foto Lucka

Na další stránku přišijeme tenisku, na které děti budeme učit zavazovat si boty. Vystřihneme tvar tenisky, připevníme druky, kterými protáhneme tkaničky, botu vyšijeme a přišijeme ji ke stránce.

* Sklizeň a traktor

traktor + sklizeň
Sklizeň a traktor, foto Lucka

Na stránce bude jabloň (nebo jiný ovocný strom), na který se na suchý zip připevňují jablíčka, a záhon, do kterého se zasouvají mrkvičky. A také košík, do kterého ovoce i zeleninu budeme ukládat. Na sousední stránce může být traktor, který má sundavací kola a dá se do něj dát panáček z další strany či kola nebo sklizeň do vozíku.

* Praní a sušení prádla

pračka a sušení prádla
Praní a sušení prádla, foto Lucka

Filcová pračka má průhledné okénko, kulatá otevírací dvířka na patentku a špinavé prádlo do ní připevníme na suchý zip. Na vedlejší stránce je koš a také šňůra na „vyprané“ prádlo (což může být kromě ponožek i oblečení panáčků z následujících stránek), které se připevňuje malými kolíčky.

* Psaní, kreslení a počítání

tabulka + křídy
Psaní, kreslení a počítání, foto Lucka

Na další dvoustraně může být velká kapsa na písmena, ze kterých mohou děti složit své jméno třeba na titulní stránku, naproti je přenosná tabulka, kterou připevníme na suchý zip a přišijeme malou kapsu na křídy ke kreslení nebo psaní na tabuli, do velké kapsy uložíme hadřík k utírání tabule. Také můžeme udělat stránku s blokem a pastelkami a podobně. Stránka s počítadlem z korálků natažených na provázky bude mít jistě u dětí úspěch.

* Spaní a oblékání

postýlka, oblékání
Spaní a oblékání, foto Lucka

Na stránkách máme šatní skříň, postel a panáčka nebo panenku, které mají na těle naražené druky, jejichž druhý díl je na jednotlivých kusech oblečení. Dítě se učí panáčka obléknout a odstrojit, šaty uložit do skříně a dát ho spát do postýlky.

Dokončení

počítadlo
Počítadlo, foto Lucka

Složíme vždy dvě hotové stránky rubem k sobě a obšijeme je spolu barevnou bavlnou. Do hřbetní strany narazíme druky a stránky navlékneme na kroužkovou knižní vazbu. Celá knížka se zapíná na knoflík.

Přejít nahoru