Šablony a tupování

stěna dětského pokoje se zvířátky malovanými podle šablon tupováním
Šablony a tupování zvířátek, foto JAME

Šablony a tupování patří k univerzálním dekorativním efektům – na jakýkoliv typ povrchu můžeme nanést barvy a vzory. Technika zůstává stejná, ať šablonujeme stěny, podlahy, nábytek a další předměty. Šablony různých vzorů si můžeme koupit nebo si ji vyrobit z papíru. Barvu pak nanášíme štětcem technikou tupování.

šablona salamandr
Vzor šablony salamansra, foto archiv

Na trhu je množství průmyslově vyráběných vzorů šablon, z nichž si můžeme vybrat. Budeme-li ale mít vlastní, dodáme dané věci individuální ráz. Šablonu vyrobíme z tenké lepenky nebo plastové fólie, které vydrží déle a snadněji se čistí.

Výroba a použití šablony

šablona růže
Šablona růže, foto archiv

S šablonami pro etnické vzory budou naše dekorace velmi působivé. Na šablonových plochách pak budeme střídat tupováním jemné barevné odchylky. Připravíme si papír, tužku, podložku pro vyřezávání, plastovou fólii, voskovou pastelku, nůž, měřítko, štětec, krycí pásku, tupovací štětec, barvy a fermež.

Šablony a tupování – postup

zvířátka na stěně podle šablony
Šablony a tupování zvířátek, foto JAME
  • Nakreslíme vlastní návrh na kus papíru a obrysy děláme co nejzřetelnější. Nemáme-li vlastní nápad, můžeme obrázek obkreslit. Často ty nejjednodušší vzory pro tupování bývají nejpůsobivější.
  • Návrh přeneseme na fólii a obkreslíme ho voskovou pastelkou nebo lihovým fixem. Fólii položíme na vyřezávací podložku a vzor vyřežeme ostrým nožem, přičemž pečlivě sledujeme jeho obrysy.
  • Konečný efekt vzoru šablony může posílit podkladová barva. Změříme šířku vzoru, abychom mohli vypočítat jeho nejlepší umístění.
  • Šířku pruhu naznačíme na stěně nebo na podlaze, pak okraje olemujeme krycí páskou. V případě podlahy naneseme malým štětečkem do vyznačeného pruhu podkladovou emulzní barvu. Až nátěr dokončíme a necháme zaschnout, odstraníme krycí pásku.
  • Na natřený pruh pak přiložíme šablonu a tupovacím štětcem vymalujeme vzor. Než přiložíme štětec na šablonu, odstraníme ze štětin přebytečnou barvu a štětec držíme při natírání kolmo a poťukáváme s ním. Šablonu posouváme, dokud není vzor nanesený kolem celé místnosti.
  • Stejný vzor můžeme nanést i na stěny. Například k ozdobení rohů pokoje. K dosažení trojrozměrného dojmu naneseme barvu kolem okrajů šablony vydatněji.
  • Podobný vzor můžeme nanést i k pruhu na podlaze a oba vzory tak spojit. Šablonu podle potřeby omýváme v teplé vodě, pak dosáhneme úhledného výsledku. Jakmile barva zaschne, můžeme na ni nanést vrstvu laku.
Přejít nahoru