Plánování rekonstrukce kuchyně

kuchyně propojená s jídelnou a obývacím pokojem
Kuchyně propojená s jídelnou a obývákem, foto archiv

Praktická kuchyně by se měla co nejlépe využívat daný prostor, být bezpečná, účelná a také by se nám měla líbit. Prostor kuchyně by měl odpovídat velikosti rodiny, životnímu stylu i zvyklostem. Důležitý je nejen výběr nábytku, ale především spotřebičů, které za nás zastanou spoustu práce. Plánování rekonstrukce kuchyně by mělo zahrnovat vše do nejmenších detailů, včetně ukládání nádobí. A na co bychom se měli především zaměřit?

V dřívějších dobách byl prostor, kde se vařilo obyčejně zastrčen v malé místnosti, často i do předsíně. Když přišla návštěva, pečlivě se zavřely kuchyňské dveře nebo se alespoň zatáhl závěs. Za ním se skrýval nepořádek, nádobí čekalo, až se někdo obětuje a půjde ho umýt, a osobě, která zde pracovala, což byla většinou maminka, nečinilo takové prostředí žádnou radost. Tak bývaly zařízený nejen staré domy, ale v začátcích se tak stavěly i nové byty v panelácích. Naštěstí se v současnosti propaguje trend zcela opačný – kuchyně se stává součástí obytných prostor, nádobí mizí v myčkách a většinu kuchyňských pachů odsává výkonná digestoř…

Zásady pro rekonstrukci kuchyně

Bílá kuchyňská linka, foto archiv

Budeme-li rekonstruovat starou kuchyni, měli bychom se řídit některými zásadami. Při plánování rekonstrukce kuchyně ze všeho nejdříve propojíme kuchyňský prostor s dalším obytným prostorem. Vybouráním příčky mezi kuchyní a dalším obytným prostorem se kromě estetického a praktického hlediska zlepší si kontakt v rodině. Rodiče budou snadno dohlížet na malé děti, které by jinak v malém prostoru překážely a bez dohledu do určitého věku by neměly zůstávat v jiné místnosti. Partneři si mohou povídat, nebo při vaření můžeme sledovat televizi.

Rekonstrukce elektrického vedení

Žlutá kuchyňská linka, foto archiv

Při rekonstrukci elektroinstalací si pečlivě naplánujeme místa, kde všude potřebujeme světla a zásuvky. Centrální osvětlení kuchyně raději zaměníme za bodové, zabudované pod horní kuchyňské skříňky, které zkombinujeme s dalšími pracovními částmi kuchyně a také nezapomeneme na příjemné osvětlení jídelního koutu. Více o světle v bytě ZDE. Elektrické zásuvky, plynové a vodovodní přípojky necháme přeinstalovat na místa, která nám budou nejlépe vyhovovat. Promyslíme si, kolik elektrických zásuvek potřebujeme s tím, že i ta nejmenší kuchyň má mít alespoň čtyři dvojzásuvky. K nim připočítáme zásuvky na lednici, mrazák, myčku nádobí, mikrovlnnou troubu, elektrickou troubu, robota nebo mixér, kávovar, varnou konvici…

Základní vybavení

Sklokeramická varná deska, foto med

Základní vybavení každé kuchyně tvoří: sporák (o varných deskách ZDE), lednice a dřez. Vše by mělo být po ruce, nejlépe ve vzdálenostech rovnoramenného trojúhelníku – abychom se při práci moc nenaběhali. Až budeme přemýšlet, kam s myčkou nádobí, příp. i pračkou, bereme v úvahu, že jejich obvyklé rozměry v šířce a hloubce bývají 60 x 60 centimetrů. Do malé kuchyně vybereme tyto spotřebiče s menší šířkou.

Výška nábytku

Obvyklá výška pracovní desky je asi 85 centimetrů od podlahy. Měli bychom však její výšku přizpůsobit naší vlastní výšce, práce bude pro nás pohodlnější a zdravější. Myslíme i na to, že horní skříňky máme zavěsit tak vysoko, abychom do nich snadno dosáhli, případně si opatříme výklopné schůdky. Orientační výška hrany nejvyšší police 190 cm je pro běžnou výšku člověka nejvýhodnější.

Kuchyňská linka

Červená kuchyňská linka, foto med

Pokud máme děti, měli bychom vybrat přední plochy u kuchyňské linky co možná v nejjednodušším provedení. Tedy plochy hladké, snadno omyvatelné – například s deskami pokrytými folií nebo laminem. Díky široké barevné škále těchto ploch není problém sladit kuchyni s dalším obytným prostorem. Ale i kuchyně s barevnými čelními plochami stále patří k aktuálním trendům. Velmi oblíbená zůstává kombinace pastelově žluté, jemně zelené nebo modré se světlými odstíny dřeva. Ze sytých barev je to červená, tmavě šedá i černá. Potřebujeme-li místnosti opticky zvětšit, vybíráme světlé odstíny dřeva nebo jemné pastelové barvy, které jsou nadčasové. Pro zvýraznění prostoru pak můžeme využít doplňky, dekorace nebo textilie. Nabízený kuchyňský nábytek je natolik variabilní (včetně možností úpravy některých dílů), že není žádný problém připravit i pro malý rozměr panelákové kuchyně velmi moderní a zajímavou sestavu.

Přejít nahoru