Kouzlení světlem

Závěsné světlo nad kuchyňským stolem
Svítidlo v jídelně, foto med

Chceme-li vykouzlit hřejivou atmosféru domova, měli bychom počítat s tím, že zde bude hrát významnou roli souhra světla a stínu. Domácí večerní pohoda závisí do značné míry právě na kouzlení světlem, tedy správném osvětlení. Tato souhra vzniká pouze v tom případě, že se v místnosti nachází několik světelných zdrojů, které určí několik decentních akcentů nasvícením krásných věcí, zatímco ty méně atraktivní pohltí tma.

Osvětlení dětského pokoje, foto MALLcz

Designérských možností, které dobré osvětlení nabízí, využívá stále málo domácností. Spíše se poléháme pouze na tradičně zavěšené stropní svítidlo v každé místnosti a případně stolní lampičku na pracovním stole a na nočním stolku. A to je málo.

Barva světla

Bodové osvětlení, foto archiv

Svíčky působí velmi romanticky, protože jejich záře obsahuje vysoký podíl červeného světla. To působí teple a útulně. Na rozdíl od nich vyzařuje mnoho umělých světelných zdrojů, jako například zářivky nebo tlumená halogenová svítidla, jas s velkým podílem světla modrého a zeleného. Tím vzniká zářivé bílé světlo podobné tomu, jaké vyžadujeme u funkčního světla. Při vytváření útulné atmosféry nás však zrovna tyto vlastnosti netěší. Existují však různé druhy úsporných žárovek, které vyzařují buď studené, nebo teplé světlo, a do obytných místností je teplá varianta vhodnější. Hodně příjemného teplého světla vyzařují také klasické žárovky, ale proti nim hovoří vysoká spotřeba elektrické energie. 

Působení světla

Osvětlení v pracovně, foto med

Působení světla není dáno pouze druhem světelného zdroje, ale také světelným tělesem. Přes kryt v decentním béžovém nebo červeném odstínu vyzařuje příjemné světlo i chladný světelný zdroj. Kromě barvy světla na nás ovšem v interiéru silně emotivně působí barvy stěn a zařízení: společně vyvolávají dojmy, pocity a nálady. Některé z těchto projevů jsou skutečně podmíněny fyzikální podstatou barevného světla, jiné pouze souvisejí s osobními prožitky nebo dokonce s módou. Z vlastní zkušenosti víme, že nesprávná volba barev v určitých prostorách může místo příjemných prožitků navozovat až stresující pocity. Kromě estetického dojmu mají v interiérech použité barvy vliv na odraznost ploch – například bílé stěny odrážejí přibližně 80 % světla. Záleží i na drsnosti a struktuře povrchu – harmonické sladění ploch různých barev patří mezi základní přístupy návrhu interiéru.

Intenzita

Osvětlovací tělesa, foto med

Kromě barvy světla si nejvíce uvědomujeme jeho intenzitu. Vybírat osvětlení provádíme s citem – příliš zářící světla na nedostatečně osvětleném pozadí a oslňující svítidla s nezastíněnými světelnými zdroji spíše rozrušují, než uklidňují. Jsou proto stejně nevhodná jako zdroje difúzního – rozptýleného světla v podobě koulí, visících uprostřed místnosti. Jejich světlo místnosti dává monotónní výraz, který rozbijeme jen dalšími světelnými zdroji. Ústřední světlo u stropu nemilosrdně odhalí v místnosti každou nesrovnalost, ale kýženou pohodu nastolí jen těžko. Rozhodně se ale bez něj neobejdeme a musíme ho mít, protože bez něj by činnosti, při kterých potřebujeme vidět v celé místnosti, nebyly možné. Množství světla, které lampa vyzařuje, se měří v jednotkách, které se nazývají lumeny. Tradiční svítidla s wolframovým vláknem (žárovky) jsou při výrobě světla méně účinné než zářivky. Čtyřicetiwattová žárovka vyzařuje kolem 400 lumenů, a čtyřicetiwattová zářivka vydává téměř 2000 lumenů, neboli 50 lumenů na 1 watt.

Množství světla

Osvětlení v jídelně, foto med

Množství světla, které potřebujeme, závisí na ploše, která má být osvícena. Pro pracovní prostory, jako je kuchyně, se udává asi 200 lumenů na 1m2. 100 lumenů stačí pro další obytné místnosti a koupelny, přístupové prostory jako haly, předsíně, odpočívadla a schody. 50 lumenů na 1m2 postačí v ložnicích. Existují faktory, které při otázce, kolik světla je potřeba, bereme v úvahu. Jde o barvu osvětleného povrchu, způsob odrážení světla, a také, je-li světlo přímé nebo nepřímé. Hrubý odhad běžného osvětlení při použití zářivky, která vydává kolem 10 lumenů na 1 watt, je asi 20 wattů na 1 m2. Například obývací pokoj o velikosti 6 x 4 m by potřeboval 480 wattů (6x4x20). Pro zářivku, která vyzařuje 50 lumenů na 1 watt, jsou třeba 4 watty na 1 m2 – to znamená méně než 100 wattů pro jednu místnost. Jako doplněk k tomuto základnímu modelu jsou vhodná další svítidla, vhodná například ke čtení.

Odraz a oslnění

Osvětlení v koupelně, foto archiv

Odraz může být nepříjemným projevem nevhodného osvětlení. Je závislý na povrchu odrazné plochy a úhlu dopadu a odrazu světelného svazku. Z toho vyplývá, že odrazy lze odstranit buď změnou úhlu plochy vůči světelnému svazku, nebo změnou charakteru plochy, například zakrytím kusů nábytku, které soustavně odrážejí světlo nevhodným směrem, odstraněním některých skleněných tabulí z vitrín, přemístění obrazů apod. Odrazy mohou v lepším případě jen snižovat pozornost, při dlouhodobějších expozicích však mohou být příčinou časté únavy. Oslnění vzniká vniknutím intenzivního světelného vjemu do oka. Tento nepříjemný projev můžeme odstranit použitím vhodných stínítek. Když nastavujeme zářiče a pohyblivá svítidla, je dobré pečlivě vyzkoušet, jestli na žádném z oblíbených míst k sezení neoslňují. Jestliže se nedá přímému očnímu kontaktu s paprsky zabránit, mělo by být možné jej ztlumit.

Přejít nahoru