Perfektně vybavená kuchyně je odrazem životních poměrů majitele a často jsme ochotni při jejím vybavování utratit až horentní sumy za exkluzivní značkové spotřebiče. Jenže důležitější než módnost spotřebičů je jejich výkon a to, jak nám usnadní život. Varné desky – sklokeramická a indukční – mají již prověřené přednosti a není složité si ji nainstalovat.
Při plánování kuchyně bereme v úvahu i rozložení elektrických zásuvek. Pokud nám jejich rozmístění a počet nevyhovuje, necháme instalovat nové, není nic horšího, než v budoucnu bojovat se zbytečnými rozdvojkami a prodlužovačkami, třeba pro připojení digestoře nebo vestavných světel. Zabudování spotřebičů můžeme zpravidla provést sami, jen při instalaci elektrického sporáku s troubou k silnoproudé sporákové přípojce, kde hrozí riziko smrtelného úrazu elektrickým proudem, voláme raději elektrikáře.
Sklokeramická varná deska
Nejrozšířenější v domácnostech je vaření s využitím elektřiny, které nabízí velké množství různých systémů. Klasickou sporákovou plotýnku přitom pomalu ale jistě vytlačují sklokeramické desky, jejichž významnou předností je bezproblémové čištění. Největší část těchto desek je používána pro infračervený systém, často ve spojení se senzorovou automatikou, kdy se topné spirály nacházejí pod sklokeramickou deskou. Alternativou jsou halogenové varné desky, u nichž teplo vydává žhavící spirála umístěná v ušlechtilém plynu. Nevýhodou je její nízká životnost, a tak přišli výrobci s kompromisem – nyní nabízejí desky, kombinující klasickou elektrickou a halogenovou spirálu. Díky halogenové spirále začne teplo sálat okamžitě, jakmile se na požadovanou teplotu zahřeje i elektrická spirála, halogenová se automaticky vypne.
Indukční varné desky
Vaření indukční: plotýnka se díky magnetické indukci zahřívá pouze pod hrncem, proto je ztráta energie minimální a účinnost naopak vysoká, nehrozí ani, že by při použití malého hrnce na velké plotýnce zbytečně utíkalo teplo. Předpokladem vaření na indukční desce je speciální magnetovatelné varné nádobí, starý hliníkový hrnec absolutně použít nelze. Při nákupu nových hrnců bychom se proto měli zaměřit i na údaj výrobce, zda jsou i pro vaření na indukčních sporácích vhodné. Nejmenší elektrickou spotřebu vykazují indukční varné desky, naopak největší spotřebu mají klasické plotýnky. Protože důležitá je energetická bilance každého systému a jeho schopnost rychle dodat teplo, v mnoha profesionálních kuchyních se však stále zapřisáhle drží plynu, je-li třeba připravit horká jídla zvlášť rychle. Teplo je zde k dispozici pouhým otočením knoflíku a zapálením plamene a stejně rychle je i pryč.
Instalace sklokeramické varné desky
- Deska je plochá, a ušetří nám spoustu místa. Můžeme ji instalovat na zásuvkovou skříňku kuchyňské linky.
- Nejprve vyřízneme v pracovní kuchyňské desce odpovídající otvor – ke sklokeramické desce bývá přiložena i šablona, podle které výřez zakreslíme.
- Sporák podle přiloženého plánku napojíme na vedení ke sporákovému spínači. Případně tuto práci svěříme elektrikáři.
- Kovové svorky nebo montážní klipsny jistí pevnou pozici varné desky na pracovní ploše.
- Naneseme těsnící vrstvu silikonu nebo použijeme vhodnou těsnící pásku pod keramickou desku.