Montáž kuchyňského dřezu

Nově instalovaný dřez v kuchyňské lince
Instalovaný dřez, foto med

Montáž kuchyňského dřezu, ať nového nebo výměna stávajícího, patří k pracím, které při troše šikovnosti zvládneme sami. Kuchyňský dřez podle vlastního výběru dostaneme v některém hobby marketů. Volit můžeme nejen mezi materiály, ale i velikostí a funkcemi. Výhodný je například dvojdřez nebo trojdřez s malým dřezem na omývání zeleniny uprostřed.

Dřez s oplachovací miskou. foto archiv

Pokud se rozhodneme stávající dřez vyměníme za větší, začneme tím, že starý dřez vyjmeme a je-li třeba, zvětšíme otvor v pracovní desce k osazení dřezu nového. Nově zabudovaný dřez pak připojíme, zafixujeme, utěsníme silikonem – a je hotovo. A můžeme přistoupit k další rekonstrukci kuchyně.

Šablona

Řezání kuchyňské desky, foto med

K většině prodávaných dřezů přikládají papírovou šablonu, podle které na kuchyňské desce vyznačíme výřez potřebný pro zapuštění dřezu do desky. Při zapouštění dřezu odečteme lem, za který je dřez zavěšený. Součástí zakoupeného dřezu bývá většinou i kompletní sifon a komponenty pro připojení na odpad vody.

Nová baterie

Voda a odpad, foto med

Novému dřezu sluší i modernější baterie. Mezi nejkvalitnější, a co se obsluhy týče i nejpohodlnější, patří pákové směšovací baterie. Výrazně šetří spotřebu vody. Můžeme si vybrat i takovou, která má delší hadici a sprchu, již využijeme především k oplachování zeleniny i nádobí. Z nářadí potřebujeme stranový klíč, popř. očkový klíč, šroubovák, důlčík a kladivo, vrtačku a vrták o průměru 10 mm. Při zasazování většího dřezu si připravíme i přímočarou pilku.

Demontáž starého dřezu

Spodní skříňka bez kuchyňské desky, foto med
 1. Pokud jsou na dřezu vidět výrazné stopy opotřebení či poškození, rozhodně ho vyměníme. Koupíme nový i s odtokovou sestavou a připravíme si nářadí.
 2. Rohovým ventilem umístěným pod dřezem uzavřeme přítok vody dříve, než uvolníme převlečnou matku a odmontujeme armaturu, Pak sejmeme odtokovou sestavu upevněnou šrouby.
 3. Pod dřez postavíme kbelík, aby měla kam vytékat usazená voda. Uvolníme upevňovací spony na spodní straně dřezu. Potom dřez můžeme vytáhnout z pracovní desky.
 4. Pro usnadnění práce při osazování nového dřezu upevníme odtokovou sestavu předem. Moderní dřezy nepotřebují žádné doplňkové těsnicí přípravky, jakým je např. instalační tmel.
 5. Dřez i s odtokovou sestavou osadíme do pracovní desky a znovu upevníme do spony. Způsob upevnění se může lišit podle jednotlivých typů dřezu.
 6. Důlčíkem si vyznačíme střed místa, na které chceme původní, v lepším případě novou, modernější armaturu osadit. Některé dřezy již otvor pro armaturu mají.
 7. Očkovým klíčem pak otáčíme tak dlouho, dokud vrták osazený v předvrtaném otvoru nepronikne plechem.
 8. Otvor je velký právě tak, abychom prostrčili a namontovali původní nebo novou armaturu.
 9. V opačném pořadí úkonů připojíme příslušenství armatury a naše kuchyně opět září novotou.

Zabudování nového dřezu

Napojení odpadu, foto med
 1. Dřez nejprve volně zasuneme a uzpůsobíme všechna spojení. Pak oblepíme pracovní desku tak, aby mezi ní a dřezem zůstala asi dvoumilimetrová vzdálenost.
 2. Po obvodu spodní hrany plechu naneseme silikon. Dřez přimáčkneme a silikon, který vyteče, opatrně odstraníme.
 3. Odlepíme pásku a štětcem nebo prstem namočeným v mycím prostředku silikon vyhladíme.
 4. Podle dodávaného návodu namontujeme odpad vody, přípojku pro myčku zajistíme svěrkou.
Přejít nahoru