Krmítko z kokosového ořechu

jednoduché krmítko pro ptáky z kokosového ořechu
Krmítko z kokosového ořechu, foto med

Zima ještě zdaleka neskončila a ptáci po stovkách hynou hlady. V době, kdy je všechno pod sněhem a mrzne, jsou závislí na naší pomoci. Přes zimu u nás zůstávají ptáci živící se semeny a ti hmyzožraví, kteří se v zimě přeorientovávají na rostlinnou stravu. Kromě humanitního je přikrmujeme i z důvodů sebezáchovných:  Kdyby totiž ptáci vyhynuli ve větším měřítku, těžko bychom si pak v létě sami poradili s obtížným hmyzem. Už i proto si je hýčkejme a sypme ji, co hrdlo ráčí .


Mimo tyto reálné argumenty je pozorování ptáků u krmítka dost zábavné. Zejména, když krmítko umístíme v blízkosti našeho okna, ale na místo, které by mělo být nedostupné kočkám.

Jaké krmítko

Dřevěné krmítko, umíme-li ho vyrobit a máme-li materiál a nářadí, je krásné a je i dekoračním prvkem zahrady. Nesvedeme-li ho, můžeme si ho už i objednat po internetu, když na to přijde. Na sídlištích lidé většinou vyrábějí krmítka z PET lahví nebo velkých kelímků s uchem. Moc hezky nevypadají, ale zaplaťpámbu za ně, ptákům je dost jedno, v čem potravu dostanou. Krmítko umístíme někde v závětří nebo ho vyrobíme tak, aby mělo alespoň jednou závětrnou stěnou. Také není od věci do dna navrtat pár otvorů, aby měla kudy odtékat případná dešťová voda, kterou dovnitř nafouká vítr.

Krmítko z kokosového ořechu

Krmítko z kokosového ořechu, foto med

Elegantní, levné a na výrobu i poměrně jednoduché je krmítko z kokosového ořechu. Krmítko vyrobíme dvěma způsoby:

a) Vytvořením klínu pilkou:

  1. Kokosový ořech na špičce navrtáme (jsou zde měkká místa, která lze snadno provrtat) a kokosové mléko vylijeme do skleničky a vypijeme.
  2. Do kokosového ořechu vyřízneme asi v polovině podélně klín tak, že ořech nařízneme šikmo asi do poloviny a 6 – 8 cm, nad řezem vedeme druhý tak, aby se oba řezy v polovině setkaly.
  3. Dužinu opatrně vydlabeme a sníme (ne najednou, je dost těžká).
  4. Provrtaným otvorem ve špici protáhneme provázek, na jeho konec, který bude uvnitř, uvážeme kus špejle jako závlačku a druhý kus provazu přivážeme třeba v větvi stromu.
  5. Krmítko naplníme směsí semen a už můžeme pozorovat, jak našim ptačím hostům chutná.

b) Okružní pilkou známou též jako sukovník:

Nástavce na okružní pilu, foto archiv
  1. Kokosový ořech na špičce navrtáme – postup je stejný jako v předchozím případě.
  2. Kruhovou pilkou nebo sukovníkem vyřízneme v horní třetině ořechu kruhový otvor o průměru nejméně 50 mm (raději větší).
  3. Vydlabeme dužinu, nařezáváme ji nožem a po kouskách vytahujeme.
  4. Provrtaným otvorem ve špici protáhneme provázek, na jeho konec, který bude uvnitř, uvážeme závlačku nebo uděláme velký uzel.
  5. Naplníme směsí semen a zavěsíme z dosahu koček.
  6. Do krmítek nepatří drobky z kynutých výrobků, zejména obsahující sůl, kořeněné a solené pokrmy jako jsou například všechny uzeniny, neboť po nich ptáci žízní a v mrazu vodu většinou nenajdou, a proto zahynou.
Plnění krmítka z kokosu, foto med

Protože u nás přezimující ptáci se živí většinou semeny, bude pro ně nejvhodnější krmivo z různých druhů semen. Nejvíce energie obsahují semena slunečnic, které upřednostňují sýkorky, kosi, brhlíci i sojky. Vhodná jsou i nejrůznější zrna obilnin, semena travin, ptačí zob, ořechy, např. nevyloupané burské oříšky… Pro drobné ptáky, jakými je například střízlík a sýkora-modřinka jsou slunečnicová semínka moc velké, těm do krmení namícháme raději proso, krupky i hrubou krupici, případně ovesné vločky. Sýkorky ocení i hovězí lůj, který můžeme syrový přivázat k větvi. Anebo ho vyškvaříme (lze použít i sádlo), smícháme se směsí semínek a naplníme jím buď nádobu (např. květináč), kterou zavěsíme jako zvon, neponecháme ztuhnout a naporcované napěchujeme do sítěk od citronů nebo cibule či brambor, a zavěsíme za větve stromů. Na větvičky můžeme zavěsit i jablka, na kterých si pochutnají kvíčaly a kosi.

Nezapomeneme:

Krmítko z kokosového ořechu, foto med
  • Krmítka kontrolovat a doplňovat a také je občas vyčistit.
  • Po sezoně dřevěná krmítka vyčistit, opravit a uskladnit do příští zimy. Všechna krmítka z PET lahví a plastových kelímků, jakož i prázdné síťky ze stromů sundat a odnést do kontejneru pro tříděný odpad.

1 názor na “Krmítko z kokosového ořechu”

  1. palenka

    Svělá inspirace!! Snad bude jednička ze slohovky 🙂

Diskuse uzavřena.

Přejít nahoru