Klokaní tlapky, Anigozanthos

Exotické pokojové květiny Klokaní tlapky má plstnaté, výrazně zbarvené květy ve tvaru klokaních tlapek.
Klokaní tlapky, Anigozanthos Flavidus, foto med

Klokaní tlapky (Anigozanthos flavidus) patří do rodu vzrůstných trsnatých rostlin Austrálie a do čeledi Haemodoraceae. Je známá i pod názvy Klokanka žlutavá, Rozvitec či Kenguru tlapky. Dorůstá výšky kolem 60 cm. Šedozelené, úzce kopinaté listy jsou dlouhé 30–60 cm a tvoří bazální růžici. Rostlina kvete od června do října zvláštními, plstnatými květy, které se objevují na konci dlouhých stonků. Mohou být zbarvené do červena (kultivar ‚Mini Ranger‘), oranžova (‚Mini Illusion‘), žluta (‚Mini Sunlight‘) či do bíla. Po opylení zhruba do tři měsíců dozrají plody, což jsou třídílné tobolky obsahující malá šedá, hnědá nebo černá bezkřídlá semena.

Anigozanthos, foto archiv

Klokanka upřednostňuje stanoviště s dostatkem světla, ale chráněné před přímým sluncem a před průvanem. Dobře snáší suchý vzduch v bytě. V létě vyžaduje teploty od 18 do 25 °C a bohatší zálivku, na zimu je pro ni ideální světlé a chladné místo s teplotou okolo 10 °C a s minimem zálivky.

Klokaní tlapičky, foto med

Vybereme květináč o velikosti nejméně 20 cm s dobrým drenážním systémem. Rostlina potřebuje prostor pro růst, takže by měl být dostatečně velký. Klokaní tlapky vyžadují dobře odvodněnou a propustnou půdu s dostatečným obsahem živin a s kyselým pH. Zemina by měla být směs zahradní zeminy, rašeliny, perlitu a písku v poměru 2:2:1:1. Zaléváme až, když vrchní vrstva půdy vyschne. Vyhneme se nadměrné zálivce, která může vést k hnilobě kořenů. Klokaní tlapky nepotřebují časté hnojení, jen tak jednou za měsíc až dva přihnojíme rostlinným hnojivem s vysokým obsahem draslíku k podpoře kvetení. Pravidelně odstraňujeme uschlé květy a listy. Na jaře můžeme tvarovat, zkracovat přerostlé výhony. Pokud se květináč zaplní kořeny, rostlinu přesadíme do většího květináče s novou směsí zeminy. Klokanky v nádobách můžeme letnit, mrazíky by je ale zahubily.

žluto-bíle kvetoucí Klokaní tlapky
Anigozanthos Flavidus, foto med

Klokaní tlapky množíme semeny nebo dělením oddenků. V období jara semena namočíme na 24 hodin do vlažné vody. Poté je vysejeme na povrch propustného substrátu pod sklo a lehce je přitlačíme do substrátu. Na podzim nebo na jaře množíme dělením oddenků. Odřízneme řízky ze zdravých rostlin a zasadíme je do vlhkého a dobře odvodněného písku.

Anigozanthos využijeme jako dekorativní pokojové rostliny v nádobách. Květy můžeme i řezat a použít do nezvyklých živých nebo sušených květinových aranžmá. V letním období mohou zdobit terasu či balkon.

Přejít nahoru