Přirychlování trvalek

Jak přirychlovat trvalky, abychom měli jaro už na Vánoce?
Prvosenka bezlodyžná Primula acaulis, foto med

Jsou druhy trvalek, které lze doma úspěšně přirychlovat. Díky tomu získáme čerstvé pěkné květy i v zimním nebo časně jarním období. Trvalky jsou mnohostranně využitelným květinovým materiálem. Jsou nejen vynikajícími rostlinami pro zahrady, ale kromě rychlení je můžeme řezané aranžovat do váz, nebo z nich vytvářet sušená aranžmá. Jak tedy na přirychlování trvalek?.

Prvosenky, foto med

Z druhů, které lze doma přirychlit, přicházejí v úvahu hlavně Konvalinka, Čemeřice, různé druhy časně kvetoucích Prvosenek, Fialky a Kamzičníky.

Rychlení Konvalinek

Konvalinky, foto Jame

K rychlení Konvalinky (Convallaria majalis) v domácnosti potřebujeme tříleté puky (tlusté asi 6—7 mm), které obsahují již zárodek květenství. Na podzim je roztřídíme, kořeny zakrátíme na délku 12—14 cm a založíme na bezmrazém místě. Rychlit začínáme od listopadu do prosince, popř. později. Při časném rychlení puky před vysázením ponoříme na 12 hodin do vody teplé 30—32 °C. Tím se zkrátí doba rychlení. Pak puky vyjmeme, nasázíme do květináčů nebo misek a umístíme poblíž zdroje tepla. V první etapě rychlení puky zatemníme krabicí nebo kornoutem. Důležitý je stálý dostatek vláhy, vlhký vzduch a teplota 22—25 °C. Puky začnou brzy rašit, a když rostliny dosáhnou potřebné výšky, což bývá v příznivých podmínkách po dvou týdnech, sejmeme kryty a rostliny vystavíme světlu. Při pozdnějším rychlení už není nutná teplá lázeň a rychlení může probíhat také při nižší teplotě (20—22 °C).

Přirychlování Čemeřice

Čemeřice černá, Helleborus niger, foto med

Ostatní druhy trvalek se přirychlují obvykle při nižší teplotě a na světle. Výborně se k tomu hodí vytápěný nebo i studený skleník, popř. i pařeniště nebo chladnější světlé místnosti. Velmi vděčnou trvalkou k přirychlování je Čemeřice (Helleborus niger). Nejvýhodnější je, když rostliny pěstujeme již od jara v přiměřeně velkých květináčích. Před příchodem zimy je přeneseme do mírně vytápěného prostoru. Chceme-li mít vyšší stonky pro řez, ponecháme rostliny asi týden v temnu. Počáteční teplotu udržujeme na 8 °C a postupně jí zvyšujeme až na 10 °C. Rostliny tak kvetou již od Vánoc.

Rychlení Fialek

Violka vonná, Fialka, Viola odorata, foto med

Pro rychlení Fialek (Viola odorata) rostliny nahrnkujeme již v létě. Pro rychlení je velmi vhodný kutivar ’Königin Charlotte’. Později na podzim rostliny zapustíme do pařeniště a chráníme je před mrazem. Odtud je postupně přenášíme do tepla; teplota však nemá přesáhnout 10 °C. Fialky pak kvetou během zimy.

Jak rychlit Prvosenky

Prvosenka, foto med

Prvosenky (Primula vulgaris, P. elatior, P. denticulata, P. rosea), hrnkujeme časně na podzim a zapustíme v pařeništi. Máme-li světlou místnost s teplotou 8—10 °C, přeneseme sem rostliny asi v únoru a udržujeme je zde až do rozkvětu. Ponecháme-li je v pařeništi pod sklem, můžeme jejich kvetení urychlit o 2—3 týdny. Za teplých dnů větráme. Teplota nemá přesáhnout 10 °C.

Rychlení Kamzičníků

Kamzičník, Doronicum, foto TAM

Kamzičníky (Doronicum columnae) rychlíme téměř stejně jako Prvosenky, jen květináč volíme o něco vyšší, neboť vyšší je i rostlina. Nezapomeneme na drenáž na dně nádoby.

Přejít nahoru