Jak vyrobit zlatou krabičku na dárek

pozlacená krabička na dárek
Zlatá krabička na dárek, foto med

Dárek darovaný z lásky, ať již o Vánocích, k nějakému výročí, narozeninám, svátku a podobné události, by měl obdarovanému přinést co největší radost a dobrou náladu. Že nezáleží jen na obsahu, ale i na tom, jak je dárek zabalený, není třeba zdůrazňovat. Vyrobíme si krabičku s průhledovým okénkem, polepíme ji zlatou fólií a s malou námahou tak získáme efektně vypadající originální obal na dárek.

Rozměry krabičky, foto med

Možná ale také patříte mezi ty, pro které je úhledné zabalení dárku tak obtížné, že raději kupují dárkové tašky. Přitom balení základního tvaru, například krabice je snadné, stačí jen trocha pečlivosti. Výhodou jsou drobné krabičky, které balit nemusíme vůbec, a přitom působí velice elegantně. Když se je naučíme skládat, můžeme je později volně tvořit ke každé příležitosti v různých barvách i tvarech.

Rozměry krabičky s průhledovým okénkem

Nalepení fólie, foto med

Dno krabičky je 95 x 50 mm. Výška stran 30 mm. Kratší strany ohneme dvakrát, potřebujeme tedy 60 mm. Aby strany pevně držely, uděláme na kratších stranách malé chlopně a na dně krabičky drobný zářez tak, jak je tomu na obrázku. Elipsu uděláme buď podle odpovídající šablony, nebo uděláme dvě kružnice kružítkem tak, aby se ve středu prolínaly a po obvodě je pak spojíme křivítkem do tvaru elipsy. Pokud nám tento krok připadá složitý, můžeme nechat víko plné, bez průhledového okénka, anebo ho vyříznout ve tvaru obdélníku.

Potřebný materiál a pomůcky

Vlepení celofánu do průhledového okénka, foto med

Opatříme si karton o rozměrech A4, arch samolepicí fólie se zlatým odstínem (nebo podle výběru), kousek celofánu na okénko. Tyto věci dostaneme ve výtvarných potřebách. Připravíme si nůžky, řezák, podložku, pravítko, tužku, kružítko.

Pracovní postup

Rýhování ohybů stran, foto med
  1. Na karton naneseme výše uvedené rozměry a podle nákresu narýsujeme plášť krabičky.
  2. Obrys vystřihneme, průhledové okénko vyřízneme ostrým řezákem.
  3. Tupou stranou nože nebo perořízkem rýhujeme linky (jednoduše je podle pravítka opakovaně obtáhneme), kde se strany překládají.
  4. Obrys krabičky přeneseme na rubovou stranu zlaté samolepky. Záhyby můžeme vynechat.
  5. Samolepicí fólii vyřízneme nebo vystřihneme, včetně okénka.
  6. Ustřihneme si kousek celofánu na okénko. Odlepíme kus ochranné fólie na samolepce v místě okénka a celofán nalepíme přes průhledové okénko, ale tak, aby kousek s lepe u okrajů zůstal prázdný, neboť za něj přilepíme fólii k hraně víka.
  7. Srovnáme si hrany a na základní plášť nalepíme i zbytek samolepicí fólie.
  8. Teď již jen stačí krabičku složit, ohneme nejprve krátké strany a ohneme záložky dovnitř, pak dlouhé strany a nakonec víčko.
Přejít nahoru