Jak vybírat plovoucí podlahy

Bílá laminátová podlaha v bíle zařízeném pokoji
Laminátová krytina, foto výrobce KPP

Název plovoucí podlahy (Floating floor) patří podlahovým krytinám ze dřeva, korku nebo laminátu, které nejsou pevně spojeny s podkladem – tedy jakoby na něm volně plavaly. Tyto podlahy patří k antialergickým řešením, protože nedrží prach ani roztoče, a snadno se udržují. Jsou pevné, zároveň však pružné, takže šetří naši páteř, klouby a šlachy nohou.

Plovoucí bambusová podlaha, foto archiv

Materiál plovoucích podlah (kromě laminátu a korku) reaguje na změny stupně vlhkosti v místnosti a teplotu. Buď se smršťují, nebo roztahují, a proto necháváme při pokládce po obvodu místnosti spáru (nakonec ji zakryjeme lištou), aby podlaha mohla volně dilatovat.

Zámkový systém plovoucí podlahy

S pokládkou při troše pečlivosti nebudeme mít potíž: dřív používaný spoj pero/drážka u většiny podlah nahradil kvalitní zámkový systém, který činí pokládku celkem jednoduchou a rychlou. Nespornou výhodou je, že na položenou podlahu můžeme hned rozmístit nábytek a prostě v místnosti „začít žít“. Dokonce ani u dřevěných plovoucích podlah nás nečeká nijaká časová prodleva, protože už z výroby jsou povrchově upraveny lakem či olejem.

Laminát

Plovoucí laminátová podlaha, foto med

Pod asi milimetrovou vrstvou melaminové pryskyřice je papírová dekorační fólie. Vrstva je odolná vůči oděru i UV záření. Střed tvoří impregnovaná dřevovláknitá HDF deska s vyfrézovanou pero a drážka. Spodní strana dílce s pryskyřicovou protitahovou balanční vrstvou proti vlhku zajišťuje tvarovou stálost. Cenově vyjdou laminátové podlahy asi na polovinu dřevěných (tomuto poměru odpovídá zhruba i jejich výdrž). Problém této podlahy je, že je studená, nedá se renovovat, a pokud nemá integrovanou protihlukovou podložku redukující kročejový efekt, takže nervóznější sousedi pod námi budou mlátit smetákem do stropu. Kladem je vhodnost položení tam, kde máme vodní podlahové vytápění, kterým se navíc podlaha zbaví uvedeného chladu. Laminát také lépe snáší vodu a není náročný na údržbu. Jen bychom měli vybírat v komerční třídě zátěže s vysokým stupněm obrusu podlahy, která se tak snadno nepoškrábe. Dekory můžeme koupit ve formě parket, prken, nebo i dlaždic. Na těch hladkých celkem snadno uklouzneme.

Pozor na kramfleky!

Ne ovšem že by se na plovoucí podlaze ulomily, ale proto, že by ji mohly nevratně poznamenat. Kromě dlažby totiž jakákoliv – tedy i plovoucí podlaha špatně snáší bodové zatížení. Proto také opatříme nábytek plstěnými podložkami.

Třívrstvá dřevěná

Třívrstvá plovoucí dřevěná pohlaha – dub, foto med

Také se jim říká celodřevěné plovoucí podlahy. Mají výhodu snadnosti pokládky a přírodního materiálu. Sloužit by měla čtyřicet let. Většinou se dodává se zaklikávacími zámkovými spoji, takže se stejně snadno pokládá i rozebírá – bez použití lepidla. Spodní protitažná vrstva a střední s vysoustruženým spojem jsou z měkkého dřeva. Dávají podlaze stabilitu. Vrchní užitná nášlapná vrstva je užitková. Na ní zvolená dřevina dává vzhled celé podlaze. Celodřevěné podlahy se dají až třikrát zbrousit. Cenově vychází skoro stejně jako masiv. Za výhodu považujeme, že se pokládají jako plovoucí systém a středovou vrstvu mají lepenou kolmo k základu, což zmírňuje deformace způsobené teplotou nebo vodou. Síla těchto dřevěných plovoucích podlah bývá čtrnáct až šestnáct milimetrů. Nejdražší třída „Select“ někdy působí až uměle. Další třídu výrobci označují zpravidla jako „Natur“ a představuje zlatý střed. Třetí třída „Antik“ může obsahovat větší suky a barevné rozdíly. Lakované podlahy jsou levnější než olejované nebo voskované.

Jak jsou plovoucí podlahy tvrdé?

Plovoucí dřevěná podlahaa, foto archiv

U laminátových podlah je to složitější, než u podlah dřevěných. Na netu nalezneme stupnici tvrdosti dřeva, ale u plovoucích podlah je to složitější – tam totiž dřevo tvoří pouze vrchní vrstvu a ta je silná čtyři milimetry. Jednotlivé vrstvy se ve výrobě spojují za vysokého tlaku vlákny kolmo k sobě, a výsledkem jsou tedy prkna tuhá v ohybu.

Duoparkety

Plovoucí dřevěná podlaha – ořech, foto archiv

Dvouvrstvé parkety využijete v místnostech s podlahovým vytápěním. Vysoké jsou 11 mm a mají velmi nízký koeficient tepelného odporu (teplota média nemá přesáhnout 27 °C). Povrch duoparket má pět vrstev UV tvrzeného laku. To zaručuje mnohem větší trvanlivost než tradičně dokončované podlahy. Opakovaně je můžeme brousit. Užitná vrchní vrstva je permanentně spojená se spodní podpůrnou vrstvou, která zaručuje stabilitu a mimořádnou trvanlivost plovoucí podlahy.

A ještě rada pro nákup

Plovoucí dřevěná pohlaha – merbau, foto archiv

Plovoucí podlahu nesuďte podle jednoho „prkýnka“, ale nechte si ji předvést na větší ploše, protože všechny (do jisté míry i ty laminátové) mohou mít každý dílec trochu odlišný. Nejlépe se to pozná u dřeva, třeba javoru, kde mohou být barevné rozdíly velmi zřetelné.

Přejít nahoru