Výměna a montáž WC mísy

Toaleta se závěsnou WC mísou
Závěsná záchodová míra, foto med

Občas potřebuje vyměnit záchodová mísa: buď prostě dosloužila, nebo se nám podařilo ji rozbít. Stane se. Častější situace ale je, že byt anebo místnost, kam i císař pán chodil pěšky, rekonstruujeme. Chceme sem dát mísu nejen pohlednou, ale též praktickou z hygienického hlediska. Tedy takovou, pod níž se dostaneme bez problémů mopem. Výměna a montáž WC mísy není tak složitá, jak to vypadá.

Novou klozetovou mísu si zřejmě nepořizujeme často a musíme počítat s tím, že také něco stojí. Což platí i pro klasiku, která není opatřena automatikou, nehraje z ní hudba a prkénko není nahřívané. Prostě „posezení“ nás bude něco stát.

Znáte svůj klozet?

Kombi WC, foto med

Je to málo pravděpodobné – názvů a typů klozetů je totiž hned několik: s vnějším šikmým odpadem, s vnitřním svislým odpadem, s vnějším svislým odpadem, se spodním splachováním a vnitřním odpadem uprostřed, se spodním splachováním a vnitřním svislým odpadem, s vnějším šikmým odpadem pro nasazení nástavných kolen, kombinační s nádrží, kombinační s vnějším šikmým odpadem. Tak si před cestou na nákup připravíme hrubý nákres, zejména „odpadní“ části mísy, podle kterého nám poradí. Dále si všimněme i způsobu jejího uchycení.

Nezapomeňte zavřít vodu

Záchod kombi, foto archiv

Mísu kotvíme k podlaze nebo na stěnu vruty, u stavebních desek se montuje na speciální nosníky (předstěnový systém). A jak na to? Změřte vzdálenost odpadové trubky od stěny, ověřte si, zda má šikmý (zadní) nebo spodní vývod. Nakreslete si toto schéma a konzultujte ho při výběru s prodavačem. Samotná demontáž mísy je relativně jednoduchá. Zavřete přívod vody. Odpojte splachování od zdroje vody a odčerpejte vodu ze sifonu, odborně z pachové uzávěrky. Staré mísy obvykle stály na zemi. Odšroubujte ji a opatrně sundejte. Pokud opravujete záchod, respektive měníte mísu v paneláku (ale nejen tam), musíte stáhnout také manžetu, kterou je výtok z mísy přichycen k odpadnímu potrubí.

Montáž WC mísy

Závěsné WC, foto archiiv

Na samotnou montáž si troufnout může i středně zdatný jedinec. Je relativně jednoduchá. Očistěte odpadní potrubí z vnějšku a spojovací těsnění (manžetu) raději vyměňte. Nové těsnění na stykových plochách potřete vazelínou, případně mazlavým mýdlem. Manžetu nasaďte na výtokové potrubí a mísu usaďte na místo. Teď na výtok přetáhněte manžetu a klozet přišroubujte. Splachovací zařízení napojte na přívod vody, zkontrolujte těsnění a pusťte vodu. Zvuk cvičného spláchnutí by měl následovat potlesk vděčné rodiny.

Předstěnový systém

Předstěnový systém, foto archiv

Moderní předstěnový instalační systém spočívá ve vedení potrubí po povrchu stěn a jeho dodatečném zakrytí zděnou přizdívkou nebo sádrokartonovou konstrukcí. Stěny potom nejsou oslabovány drážkami a omezí se přenos hluku z potrubí do konstrukcí stavby. Tento systém nám pak umožňuje zavěsit záchodovou mísu tak, abychom pod ní mohli snadno uklízet.

Přejít nahoru