O malování bytu

Teplá hnědá barva stěn
Hnědě vymalovaný pokoj, foto med

Tak tady bydlíme. Zaplať pánbůh za ty dary, jak se říká (dar to ale není, stálo dost peněz byt koupit, a jiný se zas trápí s činží), ale stejně: jeden prostor by mohl být větší, do druhého proniká světlo divně, další nevyhovuje zase jinak… Jsou věci, s nimiž nic nenaděláme z konstrukčních důvodů a na přestavbu jiných zase nemáme dost peněz. Ještě že umíme trochu čarovat. Například s barvami a odvahou dokážeme při malování bytu zajímavé věci.

Malování teleskopickým válečkem, foto med

Zaměříme se na úpravu stěn, jejich barevnost nebo strukturu. A až se nám takové řešení okouká, prostě ho změníme. Vzhledem k současnému skutečně širokému módnímu rozpětí i materiálové nabídce můžeme navíc být stále „trendy“ a přitom zcela sví.

Originalita čili řešení na míru

Malování dvouválečkem, foto med

Jen se nebát – to, co dělá soubor jednotlivých místností domovem, je zachování jejich funkčnosti, míra komfortu, kterou vyžadujeme, a nakonec otisk osobnosti těch, kdo byt nebo jednotlivé prostory užívají. Barvy o nás mnohé napoví. Než přistoupíme k barevné úpravě stěn, zamyslíme se nad jednotlivými součástmi domácnosti jak z hlediska architektury a funkce i podle toho uživatele, protože ten by měl k předpokládanému řešení určitě také říct své.

Neskrývejte vlastní názor

Zelený pokoj, foto med

Prvním krokem, který povede k volbě barevného odstínu, má být náš vlastní názor. Když si uvědomíme, jaké barvy máme rádi a jaké ne, bude naplánování dekoraci jednotlivých prostor i celé domácnosti už snadné. Přitom bychom neměli potlačovat ve prospěch různých návodů osobní vkus – jedná se konec konců o náš byt. Pamatujme však na fakt, že je jiné pozorovat barvu v místnosti několik hodin, a jiné s ní několik let žít.

Co barva umí

Světle fialové stěny, foto med

Zvětšuje, zmenšuje, zdůrazňuje i potlačuje. Barvou co chceme, sloučíme. Barva ale též rozděluje. Je tedy ideálním prostředkem vytvoření intimní části uvnitř architektonického prostoru a současně jí spojuje jednotlivé prvky dekorace. Kontrasty a uspořádáním jednotlivých odstínů vytvoříme charakteru interiéru, ale nikdy nesmíme opomenout efekty dopadajícího světla a kombinace tónů z vybrané barevné škály.

Každý jsme jiný

Růžový pokoj, foto med

 Při výběru barev v domácnosti rozlišujeme čistě osobní prostory od společných. Pro ty vybereme takovou barevnou kombinaci, která vyhoví všem členům domácnosti. Pro sjednocení kritérií zvolíme ve společných prostorách umírněnou kombinaci barev, zatímco soukromé by měly plně vyjádřit barevný vkus každého člena domácnosti – pokud ovšem máme tolik místností k dispozici. Ale pozor: příliš extravagantní a křiklavé barvy mohou časem vyvolávat negativní pocity.

Světlo samo maluje

Modrá ložnice, foto JAME

Na přirozené světlo i zdroje umělého světla  nezapomínejme: rozhodneme, zda chceme takto exponované stěny ještě zdůraznit použitím světlých barev. Anebo je naopak potlačíme volbou tónů tmavší, či poréznější strukturu, která velké množství jasu pohltí. Ať už se ale rozhodneme pro barvy a struktury stěn jakékoli, pamatujme, že by vždy měly ladit se stávajícím nábytkem, použitými textiliemi, krytinou podlahy či kobercem.

Přejít nahoru