Jak umýt okna

Správné mytí oken
Jak umýt okna, foto med

Jak umýt okna v celém bytě? To nepatří zrovna mezi nejlehčí práce v domácnosti. Pokud nejsme dostatečně zazobaní a nemůžeme si dovolit si najmout firmu, která okna vyčistí i s rámy a parapetem, budeme se do toho muset pustit vlastními silami. Mytí oken patří k předvánočnímu úklidu a mělo by se jimi začínat. Řekneme si, jak postupovat a také několik triků, které tuto namáhavou práci usnadní.

Mytí rámu oken, foto med

Okna bychom měli umývat v ideálním počasí, to znamená, že by nemělo ani svítit slunce, ani pršet, ani mrznout, ani moc foukat… To všechno by mohlo ovlivnit kvalitu naší práce. Většinou ale nemáme na výběr a uklízíme, když máme čas. Připravíme si kbelík, schůdky nebo pevnou stoličku, stěrku, houbové utěrky a hadry. A také čistící prostředky, ať již na bázi chemie (Jar, Cif, Okena apod.) nebo ekologické (ocet, pudingový prášek).

Posloupnost prací

U mytí oken je nejdůležitější zvolit posloupnost prací. Kdybychom například nejprve vyčistili skla a pak se pustili do rámů, skla bychom opět s největší pravděpodobností zapatlali. Takže začínáme:

1. Květináče a další věci na parapetu

Odneseme všechny věci z parapetu vnitřního i vnějšího. Květináče s pokojovými květinami postavíme do vany (vyložené hadry, aby se nepoškrábala) a osprchujeme je vlažnou vodou. Zbavíme je tak prachu a většině rostlin občasná sprška jenom prospěje. Truhlíky se zimní výzdobou po dobu čištění odložíme stranou.

1. Záclony a závěsy

Sundáme záclony a závěsy a rovnou je dáme do pračky. Po vyprání lze některé druhy závěsů i záclon rovnou pověsit mokré na okno – vyvěsí se. Ale často se nevyvěsí a nebudou dělat žádnou parádu. Sázíme proto na jistotu – necháme je zpola uschnout, přežehlíme a pověsíme.

2. Pavučiny

Koště omotáme suchým a čistým hadrem a ometeme pavučiny, kterých bude po teplém podzimu asi dost nejen v rozích oken, ale i po stropě. Jestliže kolem okna objevíme plíseň, postupujeme podle návodu ZDE.

3. Žaluzie

Mytí žaluzií, foto med

Hliníkové žaluzie nejsnáze umyjeme, když je sklopíme a přímo na okně, kde leží v rovině, po nich přejíždíme houbovou utěrkou s čistícím prostředkem (anebo octovou vodou) shora dolů. Počkáme, až oschnou, pak lišty převrátíme a žaluzie stejným způsobem umyjeme i z druhé strany. Také si na to můžeme navléknout starou bavlněnou rukavici a přejíždět prsty lištu po liště, což je sice důkladné, ale poněkud zdlouhavé.

4. Rámy oken a parapety

Suché žaluzie vytáhneme a připravíme se k umytí rámů a parapetů. Připravíme si kbelík s horkou vodou, houbovou utěrku nebo měkký hadřík a vybraný čistič, například Cif, který dokáže vybělit i hodně znečištěné rámy. Oceníme i švédskou utěrku a máme-li plastové rámy, pak i speciální prostředek na ně. Myjeme shora dolů, nakonec venkovní parapety, které bývají nejvíce znečištěné.

5. Mytí oken

Umytá okna, foto med

Podstatné je, jaký typ oken máme. Šroubovací nás budou stát dvojnásobek práce, protože se myjí i uvnitř. Zatavená okna (např. plastová) čistíme jen zevnitř a zvenčí. Běžně se okna čistí tak, že přímo na skle rozmydlíme do pěny vodu s přípravkem na mytí oken, a to houbou nebo rozrývačem. Pěnu pak stíráme gumovou stěrkou, kterou pokaždé otřeme do hadru (to aby voda nestékala po umytých rámech). Utěrkou z mikrovlákna skla doleštíme. Také můžeme použít prostředky na bázi alkoholu (Clin, Iron…) nebo na bázi čpavku.

Babské rady

  • Osvědčenou babskou radou je roztok vlažné vody a světlého pudinkového prášku. Okna po umytí tímto roztokem jen necháme uschnout a poté přeleštíme suchým hadříkem.
  • Teplá voda s octem nebo se solí si poradí i se značně špinavým sklem.
  • Vysokého lesku dosáhneme, když okna vyleštíme obyčejnými novinami.
  • Účinný prostředek na sklo, ale i na dlaždice, si vyrobíme z 200 ml vody, 200 ml čistého lihu a lžíce octa.

Tip

Když už máme vyndané schůdky a věci potřebné k čištění, umyjeme rovnou i lustry a další stropní svítidla. Předtím nejenže zhasneme, ale raději i vypneme přívod elektřiny.

Přejít nahoru