Čaj na zdraví

Černý čaj Earl grey, foto med

Čaj objevili již staří Číňané a dobře věděli, jak je jeho popíjení prospěšné zdraví. Měli bychom ale vědět, jak čaj správně připravit a jakých chyb se vyvarovat. Naši předkové si na popíjení čaje udělali především dostatek času – zdlouhavé orientální čajové obřady, ruské posezení se sklenicí čaje u bublajícího samovaru stejně jako anglické usrkávání z šálků, s nohama pěkně nataženýma ke krbu, má něco do sebe.

Mnohdy se v dnešním uspěchaném světě ani se v klidu najíme, kde tedy vzít čas na čajové obřady? Porcovaný čajový sáček zalitý horkou vodou z karmy je sice rychlým teplým nápojem, ale se skutečným čajem opravdu nemá nic společného. Ani ten nejkvalitnější čaj porcovaný do sáčků nikdy nedovolí plně rozvinout aroma a chuť.

Čaj a zdraví

Zelený čaj, foto med

Čaj obsahuje velké množství flavonoidů, které způsobují, že se na cévních stěnách usazuje méně sraženin, způsobujících jejich zužování, případně ucpání. Nejúčinnější je černý čaj. Každodenní šálek čaje snižuje riziko srdeční příhody až o 44 procent, povzbuzuje nervovou soustavu, příznivě ovlivňuje činnost ledvin, snižuje vysoký krevní tlak. Pro naše zdraví jsou důležité třísloviny i kofein (v čaji nazýván tein) – čaj při únavě organismus povzbuzuje, působí na zklidnění žaludku, škodliviny se jeho přispěním z těla se lépe vylučují.

Druhy čajů a co obsahují

Roibos, foto med
  • Černý obsahuje: mangan pro stavbu kostí, vitamíny B proti stresu, hořčík pro zdravé svaly, draslík snižuje krevní tlak, fluór chrání zuby.
  • Zelený snižuje hladinu cholesterolu v krvi, pomáhá předcházet onemocnění cév, zpomaluje proces stárnutí. Při pravidelném pití posiluje imunitní systém. Podporuje schopnost soustředění. Měli by ho pít studenti před zkouškou a lidé, jejichž povolání vyžaduje zvýšenou mozkovou zátěž. Dokáže potlačit intenzivní stres. Správně připravený zelený čaj má světle žlutou barvu a nahořklou chuť. Komu vadí, může ji bez újmy na pozitivním působení čaje změnit medem.
  • Rooibos je chutný čaj s nasládlou příchutí, čajovník, z něhož se sbírá, roste jen na poměrně malém území Jižní Afriky. Obsahuje vápník, železo, vitamín C a antioxidanty. Pijeme-li ho před spaním, pomůže nám s usínáním. Rovněž zmírňuje obtíže žaludku a střev a mírní alergie. Má pozitivní vliv na pacienty se srdečním onemocnění, vysokým tlakem a s cukrovkou. Zmírňuje stres, stavy úzkosti a bolesti hlavy.
  • Maté se získává z cesmíny paraguayské a má značně trpkou chuť. Obsahuje minerální látky a nezanedbatelnou porci vitamínu B. Tiší hlad, a proto je vyhledávaný těmi, kdo si chtějí udržet štíhlou linii, dále zahání únavu a snižuje vyčerpání. Doba louhování by neměla přesáhnout 5 minut.

Bylinné a ovocné čaje

Mátový čaj s plátky kdoule, foto med

Bylinkové čaje, jak vám řekne každý milovník čaje, čaji vlastně nejsou, ale už jsme si zvykli jim tak říkat. Chutnají většinou dobře a zpravidla obsahují velké množství vitamínů, proto není důvod se jim vyhýbat. Vitamín C obsahují šípky, máta povzbudí trávení, heřmánek mírní žaludeční obtíže, meduňka je dobrá na zklidnění, proti kašli tymián či podběl. Abychom do šálku vyluhovali co nejvíce látek prospěšných našemu organismu, řídíme se návodem, protože příprava jednotlivých bylin se různí. To ostatně platí i pro ovocné čaje. V letním období osvěží zchladlé, tzv. ledové čaje s ovocnými příchutěmi.

Jak se pije čaj ve světě

Čaj je nejrozšířenějším nápojem v Číně. Pijí ho z malých misek, vzácným hostům ho podávají v miskách, ozdobených okvětními lístky růže a jasmínu. V Jihovýchodní Asii je oblíbený zelený, do kterého se přidávají květy jasmínu, pomerančovníku i magnólie. Zelenou barva je dána tím, že se lístky nechávají den a noc schnout a už se nefermentují. V Japonsku je pití čaje obřadem, dokonce pravidlům jeho vaření se učí na školách. Rusko má čaj jako národní nápoj a samovar patří k běžné výbavě domácnosti. V Indii se setkáme s lidmi, kteří čaj žvýkají, Holanďané si do čaje přidávají šlehačku, Švédové mají v oblibě čaj, který se zavaří přímo do mléka. Největší spotřeba čaje je v Anglii.

Správná příprava čaje

Maté, foto med
  1. Na jeden šálek dáváme půl až tři čtvrtě lžičky čajových lístků a spaříme je v porcelánové nebo skleněné konvici vodou, která právě začala vřít. Paříme ho 4 až 6 minut, barvu má mít zlatavou.
  2. Čaj nesmí přijít do styku s kovem. Čajovou konvici nepoužíváme na nic jiného, než na čaj, násilně ji nevymýváme, ale pouze vyplachujeme čistou vodou.
  3. Tento nápoj nikdy nevaříme, neohříváme ani nechladíme doléváním studené vody.
  4. Sušený uchováváme v plechovkách vyložených papírem, ale ještě raději ve skleněných nádobách. Aby nenatáhl jinou vůni a neztratil aroma, dózy vždy pečlivě uzavíráme.
  5. Čaj můžeme samozřejmě ochutit rumem, citronem, cukrem, medem, mlékem apod. – jenže tím ztratí svou chuť a už to nebude čaj…
Přejít nahoru