Drátovaná velikonoční vajíčka

drátkování obarvených vajíček
Velikonoční vejce ozdobená drátky, foto med

Ozdobné drátování se stalo oblíbeným koníčkem, kterému se lze snadno naučit, a náklady na něj jsou nízké. Drátují se hrníčky, šperky, kamínky a také velikonoční vajíčka. Drátovaná velikonoční vajíčka, tedy jejich vyfouknuté skořápky, jsou tak působivou dekorací, ať pověšená za velikonočním proutím ve váze, nebo jen položená v ošatce.

Vyzkoušeli jsme si již voskové kraslice – ZDE, přikládali jsme na vajíčka rostliny a barvili je v cibulových slupkách – ZDE, vyfouknuté vejce jsme zdobili barevnými bavlnkami – ZDE, polepovali je slámou – ZDE.

Vyfouknutá vajíčka

K drátování vajíček si připravíme vyfouknuté skořápky – vejdumky bílých nebo hnědých vajec, které zevně i zevnitř opláchneme a necháme uschnout. Taky vejdumky můžeme obarvit barvami na vajíčka nebo mořidly či jinými barvami. Pokud s drátováním začínáme a obáváme se, abychom skořápku nepromáčkli, můžeme začít na vejci umělém, a to buď plastovém, sádrovém nebo polystyrenovém.

Drátky na vajíčka a nářadí

Dráty a vajíčka, foto med

Použijeme dráty o průměru 0,25–0,4 mm. Mohou být měděné, které jsou měkké a dobře tvarují, ale i z jiných kovů – mosazný má barvu zlatou, včelařský drát stříbrnou, nebo si koupíme ve výtvarných potřebách drátky barvené, např. červený, zelený apod. Délka drátu na jedno použití by měla být asi metr, s delším by se hůře pracovalo. Chceme-li drátky dozdobit korálky, je vhodný skleněný rokajl. Z nářadí si připravíme štípací a kulaté kleště, ale pokud je nemáme, stačí i staré nůžky. Budeme jimi stříhat drát, rovnat ho nebo točit do spirál. Vhodné je i šídlo nebo velká jehla na úpravu oček.

Technika drátování

Odrátovaná vejce, foto med

Je mnoho vzorů, jaké můžeme vytvořit drátováním vajíčka, většina z nich začíná stejně, a to vytvořením základního očka. To uděláme na jednom konci asi metr dlouhého drátu. Pokračujeme jednoduchým kroužkováním, tedy smykovacím výpletem, který vytváříme protahováním drátu nejprve na očko a poté středem oblouků výpletu předchozí řady. Síťovaný výplet tvoříme dvěma drátky, které v pravidelných úsecích křížíme, případně jedním, kdy drát zachycujeme za křížení předcházející řady. Podle potřeby drát nastavujeme, spleteme konec starého se začátkem nového, kousek upleteme a zbytek odstřihneme.

Drátování smykováním

Smykováním drátovaná vajíčka, foto med

• Na konci metrového drátu vytvoříme stočením pěti centimetrů základní smyčku. Zatím pleteme bez vajíčka.
• Druhým koncem drátu budeme „šít“ řadu obloučků, a to tak, že konec drátku provlékneme očkem shora, protáhneme a velmi jemně utáhneme.
• V první řadě vytvoříme přibližně šest až deset obloučků – záleží na velikosti vejce. V dalších řadách přidáme smyčky nebo obloučky zvětšujeme. První řady upleteme v ruce mělký košík, do něhož vkládáme vajíčko zatím jen pro porovnání správné velikosti. Ke středu vejce se pletenina mírně rozšiřuje, poté zužuje.
• Přibližně v polovině sítě do ní vložíme vejce, které pak oplétáme. Stejným způsobem opleteme celé vajíčko. Nastavujeme podle potřeby drát a po ukončení zasujeme opatrně krátký zbytek drátku do otvoru vajíčka po vyfouknutí.
• Nakonec první řadu smyček stáhneme, čímž výplet trochu vypneme, a konec drátu zasuneme do druhé dírky.

Další vzory

Jakmile zvládneme tuto základní techniku, což začátečníkovi může trvat okolo tří i více hodin, můžeme různě experimentovat, například přidávat a ubírat počet obloučků, na drát v pravidelných rozestupech navlékat rokajlové korálky apod.

Přejít nahoru