Pletená dámská sukně

pletená červená sukně
Pletená sukně, foto med

Pokud jsme již zvládli pletení hladce a obrace, můžeme zkusit uplést jednoduchou úzkou sukni, kterou v pase zavazujeme na šňůrku ukončenou ozdobnými střapci. Pleteme ji na kulatých jehlicích kolem dokola tím nejjednodušším způsobem. K upletení naší sukně jsme použili přízi upředenou z vlny angorských králíků, která příjemně hřeje.

Vlna byla velmi tenká a měli jsme k dispozici barvy bílou, béžovou a hnědou. Tak jsme smotali čtyři tenká vlákna do jednoho klubka a s takto připravenou přízí jsme pak sukni upletli. Pracujeme s materiálem, který máme k dispozici, nebo který se nám zalíbil a koupili jsme si ho.

Vzorek je důležitý

Důležité je udržovat stejnoměrné napětí příze při pletení. Jen tak docílíme pravidelných ok a výrobek pak bude odpovídat udaným rozměrům. A protože každý také jinak utahuje pleteninu, síla příze je různá, i průměr používaných jehlicí, určitě nám stojí zato uplést zkušební vzorek o velkosti čtverce 10 x 10 cm, o kterém zjistíme, že má např. 15 ok a 20 řádků (1 řádek = upletená oka v jedné řadě).

Náčrtek a výpočet velkosti sukně

Pletení patentu, foto med

Změříme se v pase, určíme šířku spodního okraje a výšku sukně. Naměřené hodnoty zaneseme do náčrtku. Přepočítáme centimetry na počet ok podle zkušebního vzorku. Příklad: obvod pasu je např. 80 cm, 10 cm zkušebního vzorku má např. 15 ok. Víme tedy, že v pase bychom měli mít podle jednoduché trojčlenky (10 cm = 15 ok; 1 cm = 1,5 ok; 80 cm = 1,5 x 80; X = 120) nahodíme 120 ok. Pleteme-li úzkou sukni, budeme ve spodním okraji potřebovat dejme tomu 150 ok. A protože sukni pleteme od spodního okraje, nahodíme 150 ok a pletení zužujeme o 30 ok. Délka sukně 50 cm obnáší 100 řádků. Od nich odečteme 2 x (10+10) řádků na spodní a horní okraj, kde ujímat nebudeme a máme 60 řádků. Tedy každý 4. řádek ujmeme na každém boku 1 oko,

Patent

Vzor hrášek, foto med

Patent je pružný lem, který vznikne, když pleteme jedno oko hladce a jedno obrace (nebo 2 + 2 oka jako na obrázku). Kdybychom totiž pletli od začátku žerzejem (1 řada hladce a 1 řada obrace), sukně by se rolovala.

Vzor hrášek

Pokud pleteme jedno oko hladce a jedno obrace na kruhové jehlici kolem dokola, vznikne vzor „hrášek“, který se také dobře hodí na spodní okraj sukně.

Upevnění v pase

Nejjednodušším způsobem upevnění sukně v pase je, že vytvoříme tunýlek, kterým protáhneme prádelní dunu. To lze udělat tak, že pleteninu ve výši pasu založíme o šíři gumy a záložku přišijeme. Podobnou variantou je zavazování protaženou šňůrkou, kterou ukroutíme z několikrát přeložené příze (2,5x delší, než délka, kterou požadujeme) tak, že pravý konec kroutíme k sobě a levý od sebe, uprostřed přehneme a šňůrka se sama splete. Její konce můžeme ozdobit střapci.

Postup pletení jednoduché sukně

  1. Nahodíme na kruhovou jehlici 80 ok (každý podle toho, jak mu vyšel zkušební vzorek a jak širokou sukni potřebuje). Spojíme oba konce a začínáme plést oko, které jsme nahodili jako první.
  2. Upleteme 10 – 15 cm patentem (1 oko hladce, 1 oko obrace)

  3. Pleteme žerzejem do požadované délky sukně s přidáním na záložku asi 3 cm. A protože pleteme na kulatých jehlicích kolem dokola, pleteme vlastně stále hladce.
  4. Záložku přišijeme přízí, kterou jsme pletli. Navlékneme ji do tupé jehly s velkým okem a děláme větší stehy.
  5. Ukroutíme šňůrku a uděláme střapce, nebo vzniklým tunýlkem protáhneme prádlovou gumu.

Tip

Angorskou vlnu pereme v ruce ve vlažné vodě, v pračce nebo v horké vodě se pravděpodobně srazí a zplstnatí.

Přejít nahoru