Čištění vodovodní baterie a odpadu

čištění baterie
Dvojumyvadlo, foto med

Vnější znečištění baterie pokud možno neodstraňujeme octem ani čisticími prostředky založenými na bázi octa. To proto, že větší množství kyseliny napadá povrch armatur, který následně zmatní. Také vynecháme všechny písky a podobné prostředky, které by mohly pochromování poškrábat.

Péče o baterie

Baterie. foto med

Vodovodní baterii myjeme několikrát týdně nejlépe měkkým hadříkem s běžnými mycími prostředky, jako je tekuté mýdlo, sprchový gel, šampon, případně prostředkem na mytí nádobí. Vzniku usazování vodního kamene na armatuře předejdeme snadno tím, že ji budeme pravidelně dosucha utírat. Vanu a umyvadlo vyčistíme do lesku saponátem s trochou jedlé sody.

Čištění odpadu

Sifon umyvadla
Sifon, foto med

Čas od času odšroubujeme sifon a důkladně ho vyčistíme. Odtokovou trubici můžeme snadno vyčistit štětkou na mytí lahví. Tento odtok může „zarůstat“ povlakem z umyvadla se pak line hnilobný zápach. Nezapomeneme ani na odtokové zátky, které musíme pravidelně zbavovat nečistoty a zachycených vlasů, aby voda mohla nerušeně odtékat. Jestliže se odpad ucpe, nasypeme do něj tři lžíce jedlé sody, které zalijeme skleničkou octa. V horším případě si pomůžeme chemií, například Čističem odpadů nebo hydroxidem sodným, které koupíme v drogerii. Aby se odpad neucpával třeba vlasy, stačí koupit sítko, které průběžně čistíme.

Odstraňování vodního kamene

Vodní kámen v provzdušňovači
Vodní kámen, foto med

Prostřednictvím provzdušňovače, který bývá součástí baterie, nebo ho dokoupíme, dosahujeme omezení průtoku vody a zesílení jejího tlaku, čímž šetříme spotřebu vody. Problémem nastane, když provzdušňovač zanese vodní kámen. V takovém případě ho rozebereme a vložíme do misky s kyselinou citronovou rozpuštěnou ve vodě. Necháme asi 20 minut působit a pak provzdušňovač vydrhneme starým kartáčkem na zuby. Stejným způsobem odstraníme vodní kámen i ze sprchové hlavice, zanesené kohoutky i usazeniny v závitech.

Přejít nahoru