Sedací pytle pro maximální pohodlí

Sedací vak ve tvaru hrušky - Active - ekokůže
Sedací pytle , foto archiv

Trendy kuličkový nábytek si oblíbila především generace teenagerů, pro které se staly zcela nezbytným kusem vybavení, ale jeho přednosti ocení všichni ostatní, i dědečkové a babičky. Sedací pytle můžeme snadno přetvořit v polštáře, křesla, taburety i všechny možné tvary. Dostaneme v nejrůznějších barevných odstínech i rozličných materiálech. Jak se ale ve velké nabídce orientovat?

Sedací pytle patří k poměrně mladému sedacímu nábytku, který je na světě sotva čtvrt století. S nápadem ušití vaku a jeho vyplnění hromadou polystyrenových kuliček přišel finský designér Jukka Setäly. A protože to byl nápad víc než skvělý, velmi rychle se rozšířil po celém světě, a rozšířily se i varianty jeho využití. Sedací vaky najdeme v dětských pokojích, v pokojích teenagerů, v obývácích před televizí, v pracovnách a kancelářích pro chvíle odpočinku.

Sedací vaky a zdraví

sedací vak Mega Sako nylon

Při pohledu na sedací pytel nás může napadnout, zda jsou vůbec zdravotně vhodné, jestli si na nich naše zlatíčka například neničí páteř… Překvapivě proti těmto pytlům s kuličkami lékaři ani rehabilitační pracovníci nemají námitky, dokonce zastávají názor, že právě množství tvarů, které z pytle vytvoříme, koriguje síly působící na páteř tak, že se rovnoměrně rozprostřou na větší povrch těla. To znamená, že i když máme bolesti zad, přizpůsobí se vaše tělo sedacímu vaku tak, že bolest ustoupí a my se uvolníme a konečně si důkladně odpočineme. Vaky jsou vhodné i pro těhotné ženy nebo kojící matky.

Z čeho se vyrábějí

sedací vak Mega Sako polyester

Aby byl sedací pytel kvalitní, musí být na jeho výrobu použit pevná látka, která vytvořený tvar udrží a nepraskne, ani když po takovém nábytku skáčou děti. Vak je vyplněný kvalitním polystyrenovým granulátem, tzv. EPS kuličkami, jejich velikost je 2-5 mm. Kvalitu pytle určuje i zvolený potah, který mu dodává nejen na atraktivitě a zajímavosti. Z praktického hlediska by měl být i pratelný nebo snadno čistitelný. Těmito vaky se snadno manipuluje, neboť jsou lehké (objemová hmotnost granulátu je 16 gramů na 1 litr), tedy středně velký vak váží zhruba šest kilogramů. Tvary jsou různé – od velkých polštářů až po menší míče nebo hrušky. V podstatě platí, že čím větší a jednodušší polštář, tím více variant z něj uděláme.

Jaký si vybrat materiál

polštář s popruhy Classic nylon

Podle výběru materiálu se sedací vaky mohou stát pěkným i praktickým módním doplňkem v bytě či na zahradě. Potahy sedacího pytle jsou například z ekokůže, nylonu, polyesteru, plyše, bavlny…
– ekokůže je kvalitní umělá kůže, která vypadá elegantně – ZDE, je pevná a zároveň příjemná na dotek a snadno se čistí mokrým hadříkem a mýdlem. Nabízí se v osmnácti barevných variantách.
– nylon/polyester se vyznačuje velkou odolností, a proto jsou vaky z něj vhodné i do exteriéru. Nové modely z nylonu – Classic nylon, Kids nylon, Seat nylon a Donut – se na www.sedaci-pytle.cz právě nabízejí za velmi příznivé ceny.
– plyš je hřejivý a příjemný materiál vhodný do interiéru. – bavlna je kvalitní a odolný materiál, může být barevná nebo se zajímavými motivy.

Výběr vaku

Při výběru vaků bychom měli přihlédnout k rozměrům a objemu vaku. Z fotky to ne vždy dobře odhadneme. O velikosti výrobku napoví údaj o množství obsaženého granulátu, křeslo pro dospělého má okolo 300 litrů. Většina vaků se nabízí v standardních sedmnácti barvách, ale mohou být i vzorované. Velké pohodlné křeslo pro středně vysoké osoby je například Mega Sako, které má tvar kužele ušitého ze tří částí. Toto pohodlné relaxační křeslo umožňuje opření zad, krku i hlavy, a funguje i jako lehátko. Jako velká sedačka u televize poslouží třeba model Maxi nebo Lider. Do dětského pokoje se hodí vaky Pufika nebo menší vak Sako.

Přejít nahoru