Čištění CD ROOM

Mechanika přehrávače CD room
Mechanika přehrávače CD, foto med

Znečištěná čočka laseru může způsobit, že se na displeji ohlásí chyba. Čistá čočka má modrozelený lesk, znečištěné sklíčko je jakoby zamlžené. Pokud je čočka přístupná, přístroj vypneme a čočku zlehka očistíme volným koncem utěrky navlhčené izopropylalkoholem. Při čištění CD ROOM pracujeme velmi jemně, i mírný tlak prstů by totiž mohl čočku poškodit.

Než se pustíme do čištění nebo oprav přehrávače kompaktních disků, nezapomeneme vytáhnout přívodní kabel elektroniky ze zásuvky, protože laser zapnutého přístroje by nám při pohledu do čočky mohl poškodit zrak. Abychom se dostali k čočce a kolejničkám, které bychom měli vyčistit zároveň, budeme možná muset sejmout kryt laserové jednotky.

Uvolněné kabely

Uvolněné kabely, foto med

Pokud se disk netočí a jsme si jisti tím, že je čočka laseru čistá, je možné, že se uvolnil některý z vnitřních plošných kabelů. Zkontrolujeme, zda jsou všechny konektory – malé obdélníčkové zástrčky – pevně zasunuty: nepatrně s nimi zahýbeme a současně je zlehka zatlačujeme do jejich zásuvek.

Čištění kolejniček

CD a DVD, foto med

Znečištěné kolejničky laseru mohou způsobit nesprávnou funkci přehrávače. Obě kolejničky proto zlehka otřeme speciální tyčinkou s pěnovou hmotou navlhčenou v izopropylalkoholu. Prostor kolem kolejniček je sice omezený a navíc zakrytý krytem laseru, ale ničeho se nebudeme bát: posvítíme do přístroje baterkou a přístup ke kolejničkám si určitě najdeme. U některých přehrávačů je laser umístěný na otočném rameni zasazeném do rubínových ložisek. Tato sestava se čistit nemusí. Po očištění naneseme na kolejničky laseru trochu teflonového maziva, které koupíme v prodejnách elektroniky a fotopotřeb. Kapičku tohoto prostředku nabereme na špejli a rovnoměrně ji rozetřeme po kolejničce.

Zadřený transportní mechanismus disků

Zadření vytahovače disků, který se neotevírá nebo se nechce zavřít, způsobí občas vadná gumička. U některých přístrojů je gumový náhon snadno přístupný po demontáži vnějšího krytu. Opotřebovaný náhon sejmeme z kladek a založíme novou gumičku. Pokud se nám gumičku nepodaří vyměnit, svěříme přístroj odborníkovi, který jej rozebere a provede vše potřebné.

Odsunutí laseru

Abychom získali plný přístup ke kolejničkám laseru, sáně laseru vysuneme z běžné (zaparkované) pozice. Přehrávač zapojíme do sítě, založíme disk, naprogramujeme poslední skladbu, a když se sáně přemístí, aby ji přístroj mohl přehrát, vytáhneme zástrčku ze sítě. Přehrávač se zastaví a sáně zůstanou v dané poloze. Nepokoušíme se však pohnout saněmi laseru rukou, neboť plastové převody se mohou násilím snadno poškodit.

Oprášení držáku disku

Při čištění CD ROOM z držáku disku setřeme občas prach hadříkem navlhčeným v izopropylalkoholu. Tím zabráníme přenášení prachu a chmýří dovnitř jednotky, kde by nečistota mohla negativně ovlivnit správnou funkci laseru.

Přejít nahoru