Přeskakující cédéčko

Přehrávač CD a DVC
CD přehrávač, foto med

Přeskakující cédéčko, správně tedy kompaktní disk, není nic příjemného, ať již jsou části muziky nebo textu přeskakovány, nebo se část nahrávky stále opakuje. Většinou se tak děje proto, že buď je cédéčko poškrábané, nebo má zanesené drážky, anebo je znečištěný či poškozený přehrávač. Tak se to nejdříve pokusíme napravit sami a teprve když neuspějeme, svěříme se s opravou přehrávače odborníkům.

Vzhledem k tomu, že čisté disky hrají lépe, čas od času je dobré všechny vyčistit. Vezmeme si na to mikrotenovou utěrku nebo vlákna nepouštějící hadřík navlhčený izopropylalkoholem. Anebo speciální čisticí kapalinou na CD disky, kterou dostaneme v obchodech s audiotechnikou, ale i v některých drogeriích. Záznamovou stranu disku nečistíme, jak bychom se mohli domnívat, pohybem kruhovým, ale tahy od středu ke kraji. Dáváme pozor, aby se izopropylalkohol nedostal na potisk, mohl by ho rozmazat.

Přeskakující cédéčko – kde je chyba

Pokud určitá drážka CD i po vyčistění stále přeskakuje, opakuje se nebo prostě nehraje, založíme jiné CD a zjistíme, zda je příčinou závady disk nebo přehrávač. Také můžeme zkusit přehrát problémový disk na jiném přehrávači.

Poškrábaný disk

CD a DVD, foto med

Posledním řešením je odstranění škrábance z povrchu kompaktního disku tekutým leštidlem na kov, obsahujícím velmi jemné brusné částečky. Disk položíme potiskem dospod na rovnou měkkou podložku a škrábanec několikrát přejedeme hadříkem namočeným do leštidla. Potom CD dokonale očistíme izopropylalkoholem nebo čističem kompaktních disků a zjistíme, zda hraje.

Kontrola transportních šroubů

Disk při přehrávání na novém přístroji přeskakuje, opakuje část nahrávky nebo vůbec nehraje. Pokud chyba není v disku, pustíme se do kontroly. Zjistíme, jestli byly vyňaty transportní šrouby ze spodní části jednotky. V případě, že se jedná o vruty s pojistkou proti vyšroubování – zda jsou povolené. Tyto šrouby zabraňují samovolnému pohybu laserové jednotky při převážení, ale vyjmou se nebo povolí, jakmile přehrávač postavíme na místo. Před přenášením přehrávače transportní šrouby opět zašroubujeme, případně dotáhneme.

Zacházení s disky

Kompaktní disk se poškodí snáze, než se obecně myslí, ale možnost poškrábání lze při řádném zacházení podstatně snížit. Při manipulaci držíme disky za hrany a uděláme dobře, když je ukládáme je do obalu ihned po vyjmutí z přehrávače. Zcela nadlidským úkolem bývá přimět k tomuto chování i „náctileté“ děti, které mají většinu poničených CD na svědomí. Pokud přeskakuje nový disk, je téměř s jistotou vadný. Zaneseme jej zpátky do obchodu k reklamaci.

Přejít nahoru