Otázku hodnou Hamleta a jeho slavného Být či nebýt v mnohem méně duchovní podobě řeší před nadcházející zimou majitelé bazénů. Jak koupadlo připravit na dobu mrazů, vypustit nebo nevypustit? Překvapivě se i názory odborníků na věc zdánlivě jasnou diametrálně různí. Způsoby zazimování bazénu jsou různé.
Třeba voda od studny vedená v potrubí nedosahujícím do nezámrzné hloubky: voda v něm může zmrznout a roztrhat ho. Proto také vylijeme vodu ze sudů a všech nádob a zařízení (taky z bojleru) vystavených mrazům, to je jasné. Jenže s venkovními bazény je to všechno složitější.
Nadzemní bazény složíme
Někteří prodejci i majitelé bazénu tvrdí, že vypouštět bazén před zimou je holý nesmysl, protože by se mohly tlakem roztahující se okolní zeminy prostě jeho stěny zhroutit. Záleží samozřejmě na tom, jaký druh venkovního bazénu máme. Problém jistě nebudeme mít s nadzemními bazény s kovovou konstrukcí a PVC fólií, stejně jako s malými nafukovacími bazény pro děti či samonosnými bazény z PVC fólie s polyesterovou osnovou – ty se snadno vypustí a složené ve sklepě a nebo v suché kůlně, kde teplota neklesne pod minus čtyři, pohodově zimu přežijí. Ty jen před demontáží je umyjeme vlažnou mýdlovou vodou a vysušíme.
Jak se zapuštěnými bazény
S betonovými zapuštěnými bazény a bazény laminátovými či z polypropylenu i zapuštěnými jen částečně by měl být postup složitější. Dokud nehrozí promrzání půdy, bazén vypustíme abychom po sezoně očistili jeho stěny na všechno, nač vysavač nestačil. Znovu ho napustíme, abychom zabránili negativnímu tlaku okolní zeminy, jenž by hlavně při možném zvýšení hladiny spodní vody bazén nenapravitelně poškodil. Nebezpečí vzniku trhlin v jeho stěnách je značné i při zvětšení objemu povrchových vrstev promrzlé půdy.
Led proti ledu
Ačkoliv betonové bazény a montované bazény z termoplastových panelů jsou podstatně odolnější, i ty odborníci doporučují přes zimu zcela nevypouštět: sice voda v bazénu zamrzne, ale vytvoří dostatečný protitlak rozpínající se zemině. Aby náš bazén přežil i velkou zimu dobře, měli bychom pouze snížit jeho hladinu, a to asi deset až dvacet centimetrů pod vtokové trysky a tam, kde máme nainstalovaný protiproud, deset centimetrů pod jeho masku.(Před tím ovšem ještě vyčistíme filtr zpětným propláchnutím.)
Hlavně čistota
Po snížení hladiny bazén vyčistíme – odstraníme vodním vysavačem ze dna písek, kamínky a shnilé listy, z hladiny a volně se ve vodě vznášející vlasy, hmyz, napadané listí síťkou. Usazeniny na stěnách bazénu jdou nejlépe dolů stěrkou a vhodným čisticím přípravkem (třeba Laguna-clear), do vody nadávkujeme prostředkem na přezimování proti usazování vápníku na stěnách a případné tvorbě řas a bakterií. I těch je spousta, namátkou Detergent Winter, CTX 550 Winter, Laguna-zima v množství podle návodu.
Co s čerpadlem
Demontujeme ho a uklidíme. Otevřeme ventily na potrubích včetně odpouštěcích ventilů na čerpadle, filtru, chlorátoru, případném topném tělese. V trubkách – například mezi skimmerem a filtrem, ve vratném potrubí z filtru do trysek, u výpustí – nesmí zůstat voda, která by tam mohla zmrznout. Odvodníme nebo demontujeme i filtr. Na sníženou hladinu položíme dilatační plováky. Kdo je nemá, klidně může použít prázdné plastové láhve nebo větší desky z pěnového polystyrenu. Velkou parádu to nenadělá, ale úkol splní dobře. Ostatně vidět nebudou, protože stejně bychom měli přes bazén natáhnout plachtu bránící napadání nečistot do bazénu. Nebo také ne, protože pod plachtu mohou nalézt třeba ježci nebo hlodavci a ve vodě se utopit. Jarní čištění a dezinfekce by se nám pak prodražila.