Broušení a lakování dřevěné podlahy

dřevěná podlaha s postelí
Lakovaná podlaha, foto med

Dřevěné palubky nebo parkety z drobných přířezů z masivních dřevěných lamel uspořádaných většinou do vzoru rybí kosti nebo šachovnice bývaly až do 80. let minulého století v novostavbách standardem. Přes veškerou péči po letech provozu jsou většinou poškrábané a omšelé. Naštěstí se dají snadno zrenovovat. Ukážeme si, jak na broušení a lakování dřevěné podlahy.

Zbroušené parkety, foto Michi

Renovace nevyjde vždy levněji než položení laciné laminátové podlahy, ale ve výsledku budeme mít hezčí a kvalitnější podlahu, která by nová stála mnohonásobně víc. Do nákladů musíme připočítat zapůjčení techniky na broušení podlahy a především brusný papír a lak na parkety. Cena závisí jak na stavu podlahy, tak i na celkové ploše, kterou budeme renovovat. Doba schnutí povrchově ošetřené podlahy je přibližně dva dny.

Nářadí a materiál pro broušení podlahy

Potřebovat budeme válcovou nebo talířovou brusku, případně delta brusku pro okrajové části a pro plochy pod radiátory, lak, váleček na nanášení laku, vysavač.

Brusky a broušení

Bruska na parkety, foto Michi

Talířová bruska je spíše lehčí stroj, který umožňuje menší úběr než válcová bruska, zato ale brousí najemno. Zvláště u lepených podlah, které se nevlní a vytvářejí rovnou plochu, talířová bruska zpravidla stačí k odstranění škrábanců a rýh. Pro okrajové oblasti jsou ale vhodnější menší přístroje – okrajovou, excentrickou nebo deltovitou brusku. Brusný talíř poměrně snadno složíme i rozložíme. Necháme si poradit od odborníků v půjčovně nářadí – někdy musí na brusný talíř přijít nejprve plsť a pak brusný papír. Většinou je zapotřebí podlahu přebrousit třikrát. Při větším poškození podlahy začneme s brusným papírem zrnitosti 24, v našem případě stačilo broušení papírem zrnitosti 40, 80 a pro poslední jemné přebroušení zrnitosti 120. Mezi jednotlivými broušeními stroj vyčistíme.

Broušení mozaikové podlahy

Excentrická bruska pro okraje podlahy, foto archiv

Nejprve podlahu přebrousíme nejhrubší zrnitostí brusného papíru jednou tam a zpátky. Stroj přitom zásadně nevedeme po podlaze šikmo. Když vyměníme brusný papír, otočíme stroj o 90 stupňů a opět ho vedeme po jednotlivých pruzích vždy dopředu a zpátky.

Broušení vzoru rybí kost (stromeček)

Nejprve podlahu natřeme na špatně dostupných místech štětcem, foto archiv

Brusku vedeme střídavě vždy po létech dřeva, tedy s použitím brusného papíru jemné zrnitosti diagonálně vždy jedním směrem a po výměně papíru zase napříč. Dáváme na to pozor i při broušení okrajových částí podlahy menšími bruskami.

Drobné opravy

Podlahové lišty přilepíme, foto archiv

Jednotlivé dřevěné lamely mohou být uvolněné. Přilepíme je klihem, větší rýhy vyplníme tmelem odpovídajícího odstínu. Po zaschnutí tmelu zatmelená místa jemně přebrousíme například excentrickou bruskou.

Lak na parkety

Váleček na tyči lakování podlahy zrychlí a usnadní, foto archiv

K dostání je velké množství laků na parkety počínaje dvousložkovými konče disperzními, vodou ředitelnými. Zvolený lak rozmícháme podle návodu a naneseme. Většinou se nanáší nejprve lak s 20% zředěním, který necháme přes noc vyschnout. Poté ho přebrousíme, prach vyluxujeme nebo setřeme a naneseme lak s 10% zředěním. Lak po podlaze důkladně rozetřeme válečkem. Normální zátěž snese nalakovaná mozaiková podlaha asi po osmi dnech.

Přejít nahoru